Ο Παναθηναϊκός απογοήτευσε για ακόμα μια φορά στη φετινή του χρονιά για 3 περιόδους, ξύπνησε σε ένα σημείο τρέχοντας ένα τρομερό σερί, έχασε με 73-77 κόντρα στη Maccabi Tel Aviv και έπεσε στο 1-4 με την 3η σερί του ήττα και 4η στα εκτός έδρας ματς του.

Στην πρώτη περίοδο, το παιχνίδι εκκίνησε με μια έντονη αίσθηση ντέρμπι, με τους 2 αντιπάλους να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι και τα μέσα της -με τις 6 προσπεράσεις και τις 3 ισοπαλίες να αποδεικνύουν του λόγου το αληθές.
Ωστόσο, έκτοτε η Maccabi έτρεξε ένα ηχηρό σερί της τάξης του 8-0 μετά τα 2 καρφώματα του Παναθηναϊκού με ισάριθμες ασίστ του Ferrell και έκλεισε προπορευόμενη με 19-13.

Το επί μέρους σκορ των γηπεδούχων εκτινάχθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, και έφτασε μέχρι και το 14-3, γεγονός που την έστειλε στο +9 στις απαρχές του (25-16).
Ο Nunnaly ήταν ο… δήμιος των «πράσινων» και με 16 πόντους -αλλά και με ένα τρίποντο + φάουλ- και 4-5 δίποντα, και βοήθησε την ομάδα του να ξεφύγει ακόμα και με 12 πόντους λίγο πριν το φινάλε, όταν ο Παπαπέτρου ξεκόλλησε το «τριφύλλι» από τους 8 πόντους ενεργητικό στην περίοδο για το 33-23 (25% εντός πεδιάς, 29% τρίποντο, 2 λάθη για 3 ασίστ).

Η κατάσταση έγινε ακόμα χειρότερη για την ελληνική ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο, όταν η Maccabi τα έκανε όλα τέλεια σε επίθεση και άμυνα -όπου κράτησε τον Παναθηναϊκό στους 2 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά- και τρέχοντας ένα ηχηρότατο 13-5 σερί έφτασε δις στο +18 με τρίποντο του Evans (7 πόντοι), εκμεταλλευόμενη και τα 2 άστοχα τρίποντα των αντιπάλων της λίγο πριν (49-31).

Μέχρι και την τελευταία φάση της τρίτης, δεν άλλαξε τίποτα δραματικά με το τρίποντο του Macon από την αριστερή γωνία να σβήνεται από το εύκολο καλάθι από κοντά του Sorkin -που εκτόξευσε στο 62% τα ποσοστά ευστοχίας της ομάδας του στην περίοδο.
Ωστόσο, ο White με το 3ο του τρίποντο στην περίοδο (55-40), οι «πράσινοι» πέτυχαν το 5ο τους σερί και μείωσαν στους 15 με τη λήξη.

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός πετυχαίνοντας μόλις 4 πόντους μέχρι και το 34′ δεν είχε ουσιαστικά καμία τύχη κόντρα στην αρμάδα του Ισραήλ, η οποία έφερε την απόστασή της και στους 20 με καλάθι του Sorkin από κοντά (64-44).
Aπό εκείνο το σημείο και μετά, το «τριφύλλι» έβγαλε αντίδραση και τρέχοντας ένα γρήγορο 0-10 σερί με τους Macon, Nedovic και White να πετυχαίνουν από 4, 3 και 3 πόντους και μείωσε σε 64-54.

Με 03:37 στο ρολόι, ο Macon με δικό του τρίποντο έριξε τη διαφορά και στους 7 (66-59) εκτινάσσοντας το επί μέρους σκορ του ΠΑΟ στο 2-15, με τον Nedovic να σπάει την αλλαγή του μομέντουμ με ένα δικό του για το -8 (71-63).

Ο Παναθηναϊκός μάλιστα μείωσε και στους 4 με τρίποντο του Παπαπέτρου, κάτι που έφτασε το σερί του στο 1-8 στα τελευταία 2 λεπτά (72-68) -με 1 να απομένει στο ρολόι!
Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού μάλιστα πέτυχε ακόμα ένα τρίποντο για ρίξει την απόσταση στους 3 (74-71), με την Maccabi και τον Wilbekin να πηγαίνουν στις βολές στην επόμενη φάση (75-71), κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον Macon να τρέξει το γήπεδο και να μειώσει γρήγορα σε 75-73.

Για τους νικητές, ξεχώρισαν οι Nunnaly και Wilbekin με 34 κοινούς πόντους αλλά με 10-24 σουτ, ενώ ακόμα 11 με 3 ριμπάουντ προσέθεσε ο Williams.
Από την άλλη πλευρά, για τον Παναθηναϊκό, πρώτος σκόρερ ήταν ο Macon με 17 πόντους (3-6 τρίποντα), ενώ ακολούθησαν Παπαπέτρου με 16, Nedovic με 13 και White με 14.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 33-23, 55-40, 77-73