Με τον χειρότερο τρόπο ολοκληρώθηκε το πρώτο όντας πλήρης φιλικό του Παναθηναϊκού στη νέα του εποχή χάνοντας με 66-79 από την Fenerbahce του Δημήτρη Ιτούδη στην Ρόδο στο πλαίσιο του Nick Galis Tournament. Στα αρνητικά της βραδιάς, πέραν της ηχηρής αστοχίας του τριφυλλιού, ο τραυματισμός του Γιώργου Παπαγιάννη σε μια ανύποπτη φάση με τον Mathias Lessort.

Αν και το σκορ ήταν πολύ χαμηλό στο πρώτο μέρος, όπου είχαν μπει ούτε 60 συνολικά πόντοι από τις δύο ομάδες -με τον ΠΑΟ ειδικότερα να μένει άσφαιρος για επτά γεμάτα λεπτά από τα τέλη της 1ης περιόδου μέχρι και τα μισά της 2ης- το παιχνίδι είχε πολύ ενδιαφέρον κυρίως από αμυντικής άποψης -με τους δύο αντιπάλους μάλιστα να έχουν αρκετές καλές ελεύθερες όψεις από την περίμετρο αλλά να τα… σπάνε στο πρώτο 20λεπτο όπως γίνεται αντιληπτό και από το θλιβερό 27-29…

Μετά από μια οριακή 3η περίοδο όμως, όπου το σκορ ήταν επίσης χαμηλό αλλά είχε και πάλι πολλές αλλαγές στον πίνακα του σκορ αλλά και αρκετές ισοπαλίες, η Fenerbahce άρχισε να βρίσκει ψυχολογία και στο μακρινό της σουτ, με τον Sanli στο 32′ από την αριστερη 45 να βάζει την ομάδα του μπροστά με 10 πόντους (41-51) κόντρα σε ένα κάκιστο πράσινο σερί.

Μάλιστα, παίρνοντας φόρα και βρίσκοντας αυτοπεποίθηση από την τραγική ευστοχία του ΠΑΟ οι Τούρκοι ξέφυγαν ακόμα και με 50-67 προς τα μισά της 4ης περιόδου και τελείωσαν το φιλικό με συνοπτικές διαδικασίες από νωρίς.

Τα Δεκάλεπτα: 12-15, 27-29, 41-46, 66-79