O Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και ξεπέρασε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το κακό του διάστημα στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να πάρει μία πειστική και συνάμα εμφατική νίκη απέναντι στην Valencia (90-73). Ουσιαστικά η ελληνική ομάδα σημείωσε την τέταρτη διαδοχική της νίκη της για πρώτη φορά μετά από τέσσερα χρόνια και ανέβηκε στο 6-4, την ώρα που οι “πορτοκαλί” γνώρισαν την τρίτη συναπτή τους ήττα κι υποχώρησαν στο 5-5. Aπό την μεριά των νικητών ξεχώρισαν οι Lessort (17 πόντοι, επτά ριμπάουντ), Σλούκας (12 πόντοι, εννιά ριμπάουντ), Μήτογλου (14 πόντοι) και Grant (13 πόντοι), ενώ στην αντίπερα όχθη προσπάθησε ο Ojeleye με 16 πόντους.

Oι “πράσινοι” εκκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι από την περιφέρεια και με 3/3 τρίποντα των Grant, Μήτογλου και Grigonis κατάφερε να πάρει πλεονέκτημα πέντε πόντων (9-4) στα πρώτα δύο λεπτά του ματς. Η αναμέτρηση συνέχισε να έχει τον ίδιο ρυθμό και οι “πράσινοι” έφτασαν στο +6 (16-10), την στιγμή που λίγο αργότερα διεύρυναν ακόμη περισσότερο την υπέρ τους απόσταση (21-10). Οι φιλοξενούμενοι “έσφιξαν” την άμυνά τους και με πρωταγωνιστή στο μπροστά μέρος του παρκέ τον Reuvers κατάφερε να πλησιάσει στους έξι (24-18), αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (27-18) μετά από buzzer – beater τρίποντο του Μαντζούκα.

Η ομάδα του Ataman εξακολουθούσε να βομβαρδίζει τους Ισπανούς από την περίμετρο (8/11 τρίποντα) και με δύο ακόμη εύστοχα σουτ των Μαντζούκα και Nunn πήρε για πρώτη φορά στο παιχνίδι αέρα 15 πόντων (33-18), αλλά οι παίκτες του Mumbru δεν παράτησαν το παιχνίδι από τόσο νωρίς και έβγαλαν σχετικά άμεσα σφυγμό και έμειναν στην εξίσωση του ματς (36-27). Πάντως η ελληνική ομάδα πάτησε εκ νέου το πόδι στο γκάζι και με οδηγό την τρομερή της επιθετική του λειτουργία επέβαλε πλήρως τον ρυθμό τους και οδηγήθηκε στην ανάπαυλα στο +14 (49-35).

O Παναθηναϊκός συνέχισε από εκεί όπου σταμάτησε στο πρώτο μέρος και ανέκτησε το +18 (53-35) του πρώτου μέρους με ένα μικρό 4-0, την ώρα που εκμεταλλεύτηκε ακόμη περισσότερο στην συνέχεια την κάκιστη εικόνα της πλήρως πελαγομένης Valencia και προηγήθηκε ακόμη και με 22 πόντους (60-38). Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στα επόμενα λεπτά, διότι οι γηπεδούχοι διατηρούσαν με τεράστια άνεση αυτό το +21 (69-48) και τελικά οδηγήθηκαν στην τελική ευθεία του αγώνα στο +19 (72-53), το οποίο έβαλε τις βάσεις για ακόμη μία άνετη εντός έδρας νίκη.

Η αρμάδα του Ataman “κάθισε” πάνω στο μεγάλο προβάδισμα που είχε χτίσει, με τις “νυχτερίδες” να επωφελούνται από αυτήν την συνθήκη και να μειώνουν στο σκορ (72-60) χάρις και στην άμυνα ζώνης που είχαν επιστρατεύσει. Μάλιστα οι Ισπανοί δεν περιορίστηκαν εκεί και έκλεισαν ακόμη περισσότερο την ψαλίδα (75-66), εντούτοις ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε και απάντησε με ένα δικό του 5-0, με συνέπεια να ξεφύγει με 14 (80-66) και να “κλειδώσει” οριστικά το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 49-35, 72-53, 90-73