Ατυπος πρωταθλητής στο Νίκος Φάσουρας ο Παναθηναϊκός. Το τριφύλλι πήρε το ντέρμπι με τ το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη το βράδυ της Κυριακής (10/9) με 84-75 και έκλεισε με 2/2 το τουρνουά στα δυτικά προάστια της Αθήνας.

Μετά το πέρας μιας 1ης περιόδου, όπου με πλουραρισμό και πρωταγωνιστές τους Σλούκα, Balcerowski και Grigonis ο Παναθηναϊκός έκανε ό,τι ήθελε επιθετικά σκοράροντας 31 πόντους και ξεφεύγοντας από νωρίς με διψήφιες αποστάσεις, το Περιστέρι βρήκε ρυθμό και σφίγγοντας την αμυντική του προσήλωση και βρίσκοντας αυτοπεποίθηση στα μακρινά του σουτ άμεσα έκανε ντέρμπι το ματς.

Αρχικά, με μια εξαιρετική 2η περίοδο της τάξης του 26-17 πλησίασε σε απόσταση βολής μέχρι και το ημίχρονο (44-48) ενώ λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου θα περνούσε και μπροστά με 64-63 έχοντας απαντήσει σε ένα δυναμικό 0-10 του ΠΑΟ λίγο νωρίτερα.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο, με τον Παναθηναϊκό όμως να μπαίνει μπροστά στο σκορ στην τελική ευθεία (75-79 στο 38′) με κύριο πρωταγωνιστή πια (μετά την αποβολή με 5 φάουλ του Balcerowski) τον σέντερ Μαντζούκα των 11 πόντων και 11 ριμπάουντ.

Στο τέλος αυτός που καθάρισε το ματς δεν ήταν άλλος από τον Vildoza που πέτυχε ένα τεράστιας σημασίας τρίποντο ένα λεπτό πριν την εκπνοή.

Τα Δεκάλεπτα: 18-31, 44-48, 64-63, 75-84

Περιστέρι (Σπανούλης): Μήτρου Λονγκ 7, Ράγκλαντ 7 (1), Ντάνγκουμπιτς 2, Ξανθόπουλος, Χαντς 14 (4), Πουλιανίτης 8 (2), Κασελάκης 7 (1), Ρένφρο 12, Ουίλιαμς 5 (1), Χουγκάζ 8 (1), Ζούγρης 5

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 7, Βιλντόζα 13 (3), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 14, Σλούκας 10 (2), Σαμοντούροβ, Γκραντ 14, Γκριγκόνις 15 (2), Μαντζούκας 11 (2)