Ο Πανιώνιος νίκησε την Ραντνίτσκι με 77-72 για την πρώτη αγωνιστική του Eurocupμετά από ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, το οποίο κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία είχε σε εξαιρετικό βράδυ τους Ούρος Ντούβνιακ και Έρικ ΜακΚόλουμ, φάνηκε ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά όταν οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο και ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Ευρώπη με το δεξί.

Οι Έρικ ΜακΚόλουμ (27π, 6/14δ, 1/1τρ, 12/17β, 2κλ, 2ας, 11 κερδ.φάουλ) και Ούρος Ντούβνιακ (19π, 3/7δ, 1/6τρ, 10/10β, 6ρ, 3ας, 4κλ, 10 κερδ.φάουλ) πήραν από το χέρι την ομάδα τους και την οδήγησαν σε μία σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας στη διοργάνωση.

Από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν τέσσερεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ξεχώρισε ο Μουφτάου Γιαρού με 14 πόντους (5/6δ, 4/7β) και 16 (!) ριμπάουντ σε 31 λεπτά αγώνα, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ντένις Σίλεϊ, ο οποίος είχε 14 πόντους με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας (3/3δ, 2/5τρ, 2/2β).

Ο Πανιώνιος μπορεί να μην ξεκίνησε καλά και να σημείωσε μόλις 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, στη συνέχεια όμως χάρη στην εξαιρετική του άμυνα έκλεισε το πρώτο μέρος προηγούμενος με τρεις πόντους (28-25). Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα από την ελληνική ομάδα όπως και στο πρώτο μέρος και πήραν τον έλεγχο του αγώνα.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με τους ΜακΚόλουμ και Ντούβνιακ να είναι ασταμάτητοι επιθετικά και… ψύχραιμοι στο τέλος όταν χρειάστηκε από τις βολές έφτασε στη νίκη με 77-72. Η Ραντνίτσκι είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στην τελευταία επίθεση κι ενώ το σκορ ήταν 75-72 (9 δευτερόλεπτα), αλλά δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει επίθεση υποπίπτοντας σε λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 28-25, 44-48, 77-72

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 27(1), Ντούβνιακ 19(1), Κάρτερ 2, Μίλμπουρν 8(1), Αθανασούλας 6(1), Μπατής 5(1), Καββαδάς 6, Λάνγκφορντ, Μισέλ 2, Σίμτσακ 2, Σαλούστρος.

Ραντνίτσκι (Νίκολιτς): Σίλεϊ 14(2), Λέσιτς 3, Γιόβιτς 6, Στεβάνοβιτς, Μλάνταν 16(4), Κάλινιτς 5, Γιαρού 14, Ντίμιτς, Μπαλμάζοβιτς 11(3), Γέβτοβιτς, Μαρίνοβιτς 3.