Ο Πανιώνιος δεν τα κατάφερε απέναντι στη Λουκόιλ Ακαντέμικ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης», καθώς ηττήθηκε με 74-75, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να… πληρώνει το κακό πρώτο ημίχρονο. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είδε τους παίκτες του να κάνουν μία μεγάλη προσπάθεια να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά στο τέλος δεν τα κατάφεραν.

Η Λουκόιλ ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και παίζοντας καλή άμυνα κατάφερε να… χτίσει μία διαφορά απέναντι στον Πανιώνιο. Μάλιστα, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 19-10 για την ομάδα της Βουλγαρίας, ενώ στη συνέχεια η κακή εικόνα της ελληνικής ομάδας στην άμυνα συνεχίστηκε. Η Λουκόιλ βρήκε την ευκαιρία να διευρύνει τη διαφορά απέναντι στο σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Πανιώνιο να βρίσκεται στο -15 (30-45).

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, οι τυπικά γηπεδούχοι αποφάσισαν να κάνουν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν να μπουν και πάλι στο… κόλπο της νίκης. Ο Πανιώνιος μείωσε σε 48-51 στα μέσα περίπου της τρίτης περιόδου, αλλά κάπου εκεί η συγκέντρωση χάθηκε και η διαφορά μεγάλωσε και πάλι, καθώς το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 54-65, δηλαδή στο +11 για τη Λουκόιλ. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Νέας Σμύρνης κατάφερε και πάλι να πλησιάσει, αυτή τη φορά στον πόντο (72-73), μετά από τρίποντο του ΜακΚόλουμ, αλλά η ομάδα της Βουλγαρίας παρέμεινε ψύχραιμη και πήρε τη νίκη με 75-74.

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 30-45, 54-65, 74-75
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 26 (4), Σταμάτης 2, Μοτσενίγος, Ντούβνιακ 8 (1), Μισέλ, Μίλμπουρν 13 (1), Αθανασούλας 4, Μπατής 3 (1), Σίμτσακ, Καββαδάς 4 (8 ριμπ.), Σαλούστρος 2, Λάνγκφορντ 12 (2).
Λουκόιλ Ακαντέμικ (Κόστιτς): Γουάιτ 16 (1), Βεργίνης 9 (1), Τάκερ 17, Κόλεφ, Μίνκοφ, Αβράμοφ 14 (2), Ματκίνκοβιτς, Γκεοργκίεφ 7 (1), Ατσάρα 12.