Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο “International Crowne Plaza Bursa Cevat Soydas” ο ΠΑΟΚ, καθώς έχασε με 66-80 από την Γκαζιαντέπ στην Προύσα.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά χάρη σε ένα επιθετικό ξέσπασμα του Κέβιν Ντίλαρντ, ο οποίος έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 10 πόντους, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα 8 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (23-15).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά το δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα καλάθι του Kρουμπάλι προηγήθηκε με 10 πόντους (29-19). Με νέο καλάθι του Kρουμπάλι, μετά από ασίστ του Θοδωρή Ζάρα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 31-22 στο 16΄, αλλά σε εκείνο το σημείο οι Τούρκοι έτρεξαν ένα σερί 14-0, ευστοχώντας σε συνεχόμενα τρίποντα, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 31-36. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά με την Γκαζιαντέπ να προηγείται με 33-36, χάρη σε 2 εύστοχες βολές του Αντώνη Κόνιαρη.

Η Γκαζιαντέπ ήταν συνεχώς μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να χτίσει μια διαφορά, καθώς στο τέλος της τρίτης προηγήθηκε με 49-54.

Οι Τούρκοι ξεκίνησαν πολύ καλά στο τελευταίο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 10 πόντους (49-59) στο 32΄. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει στους 3 (60-63) χάρη σε ένα τρίποντο του Τζόουνς στο 35΄, αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο η Γκαζιαντέπ ήταν πιο συγκεντρωμένη και έφτασε στη νίκη με 66-80.

Επόμενος αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο ”International Crowne Plaza Bursa Cevat Soydas” είναι η Γεσίλ Γκιρεσούν, την οποία θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη 21 Σεπτεμβρίου στις 16:30.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 33-36, 49-54, 66-80.

ΠΑΟΚ: Ντίλαρντ 18 (2), Χρυσικόπουλος 7, Kρουμπάλι 15, Κόνιαρης 10, Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 6, Ζάρας, Καρράς, Tρις 2, Τζόουνς 6 (2)

Γκαζιαντέπ: Άρμαντ 17 (4), Γουάιτ 16 (2), Λάιονς 18 (3), Μπάλαζιτς 10 (1), Χατσιέβα 2, Ραντ 8, Oγκούτ 6 (2), Τσίνκο 3 (1)