Αν το ζητούμενο είναι η νίκη, τότε ο ΠΑΟΚ θα μπορεί να αισθάνεται ικανοποιημένος για το πρώτο του ροζ φύλλο που ήρθε στο νεοσύστατο Basketball Champions League της FIBA με 59-52 επί της Τουρκικής Ουσάκ Σπορτίφ, με την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου να επιστρέφει στο παιχνίδι, και να το κερδίζει χάρη στην τρομερή της άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, και την επιθετική έξαρση του Ντάριλ Μπράιαντ. Αν η ουσία είναι το παιχνίδι, και η συνολική απόδοση της ομάδας της Θεσσαλονίκης, κανείς δεν θα πρέπει να αισθάνεται ευτυχισμένος βλέποντας τα νούμερα και ειδικά τα λάθη (21/56 σουτ εκ των οποίων 5/20 τρίποντα, 12/19 βολές, 43 ριμπ., 27 λάθη), αλλά και την συνολική επιθετική λειτουργία, με τον Σούλη Μαρκόπουλο να έχει πολύ δουλειά μπροστά του.

Πρώτος σκόρερ για τον «Δίκεφαλο» ήταν ο Ντάριλ Μπράιαντ με 21 πόντους (6/14 σουτ, 5 ασίστ), ενώ ο Λίνος Χρυσικόπουλος είχε 12 πόντους (6/13 σουτ, 6 ριμπ.). Καθοριστικός και ηγετικός σε ένα ακόμα παιχνίδι ήταν ο Απόλλωνας Τσόχλας με 9 πόντους (3/5 τριπ.) ενώ μεγάλο πρόβλημα διαγνώνστηκε στους σέντερ, με τον Ανδρέα Γλυνιαδάκη να έχει 4 πόντους (2/5 σουτ, 2 ριμπ.) και τον Κιθ Κλάντον να μην σκοράρει έχοντας 0/2 σουτ, 14 ριμπάουντ, και χάνοντας πολλές φορές την μπάλα στην επίθεση, παίζοντας ωστόσο εξαιρετική άμυνα. Για τους Τούρκους που είχαν το προβάδσιμα στο σκορ για 32 λεπτά, από 11 πόντους είχαν οι μέτροι Αμερικάνοι Μαρκ ΛάιονςΣακίλ ΜακΚίσσικ και Ντάριλ Μονρό. Οι Τούρκοι είχαν συνολικά 19/50 σουτ με 2/15 τρίποντα, ενώ οι δυο ομάδες είχαν συνολικά 51 λάθη.

Το παιχνίδι

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τις εντός έδρας ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις με κοντινό καλάθι του Γλυνιαδάκη (2-0) , και ήταν το μοναδικό που πήρε από τους δυο του σέντερ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Χανιώτη σέντερ και τον Κλάντον να αποτυχαίνουν ακόμα και σε λει απ, έχοντας 1/5 σουτ και 0/2 βολές, με τον 9 ριμπάουντ του Αμερικάνου να σώζουν την παρτίδα. Έτσι, και με τον Μιλιένοβτις να ισοφαρίζει σε 4-4 στο 6’23’’, οι Τούρκοι παίρνοντας έναυσμα από τις επιθετικές προσπάθειες του Ντεμιρέλ, έτρεξαν ένα σερί 0-12, φτάνοντας στο 4-16 στο 8’, με τον Χρυσικόπουλο να σκοράρει μετά από 4,5 λεπτά, μειώνοντας σε 6-16, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το «φτωχό» 8-16 με τον ΠΑΟΚ να έχει 9 λάθη και τους Τούρκους 6 κλεψίματα.

Το ίδιο μέτριο παιχνίδι και από τις δυο ομάδες συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, με την Ουσάκ να καταφέρνει με τον Λάιονς να φτάσει την διαφορά στο +9 (14-23), δείχνοντας η ομάδα του να ελέγχει το παιχνίδι. Ωστόσο η πιεστική άμυνα του ΠΑΟΚ και οι επιθετικές εξάρσεις του Μπράιαντ του έδωσαν ώθηση, με αποτέλεσμα μετά από 0/10 τρίποντα, ο Τσόχλας στο 2’50’’ να πετύχει το πρώτο τρίποντο της αναμέτρησης (19-23). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 23-25, γεγονός που για την αστοχία του ΠΑΟΚ τον κράταγε κοντά στο σκορ, με την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου να έχει 8/34 σουτ (1/12 τριπ.) και 14 λάθη, με τους Τούρκους να έχουν 0/7 τρίποντα και επίσης 14 λάθη, αλλά και 8 κλεψίματα.

Χωρίς να αλλάξει μορφή συνεχίστηκε και το 3ο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να συναγωνίζονται σε λάθη  (37 λάθη με 20-17 για τον ΠΑΟΚ) και άστοχα τρίποντα (4/17) με τον Μακίσικ με το μοναδικό τρίποντο των φιλοξενούμενων να ανεβάζει την διαφορά στο +8 για την ομάδα του (28-36), και τον Κλάντον να προβληματίζει μην μπορώντας να κρατήσει την μπάλα στην επίθεση, μαζεύοντας μόνο ριμπάουντ (11 π.). Ο Τσόχλας με το δεύτερο δικό του τρίποντο, και το τρίτο του ΠΑΟΚ μείωσε σε 37-39 στο 29’, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με 38-40 χάρη στον μοναδικό πόντο του Πέινερς με βολή στο 1’’ πριν το τέλος. Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός ότι μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά οι δυο ομάδες είχαν 10 ασίστ.

Ο Ντεμιρέλ θέλησε να σπάσει την κακοδαιμονία της ομάδας του στα τρίποντα, και έτσι με το πρώτο δικό του ανέβασε την διαφορά και πάλι στο +4 (38-43) για την ομάδα του, με τον Τσόχλα να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του, και με το τρίτο του τρίποντο (3/5) να ισοφαρίζει μετά από ώρα το παιχνίδι (43-43 στο 31’) ενώ ο Χρυσικόπουλος με τέσσερις διαδοχικούς πόντους με ισάριθμες ασιστ του Μπράιαντ να δίνει για πρώτη φορά στο παιχνίδι αέρα τεσσάρων πόντων στον ΠΑΟΚ (47-43), με τους Τούρκους να το εξανεμίζουν άμεσα, και να ισοφαρίζουν με κάρφωμα του Μακίσικ σε 47-47 στο 35’. Από εκεί και πέρα μόνο μια ομάδα, ή μάλλον ένας παίκτης υπήρχε στο παρκέ, με τον Μπράιαντ με επτά διαδοχικούς πόντους να ανεβάζει την διαφορά στο +7 (54-47), και τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν εντός παιδιάς καλάθι στα 50’’ πριν το τέλος, και πάλι με τον Μακίσικ, μειώνοντας σε 54-50. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 59-52 χάρη σε βολή του Πέινερς.

Τα δεκάλεπτα: 8-16, 23-25, 38-40, 59-52

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 12, Κόνιαρης, Τσόχλας 9 (3), Τέιλορ, Μιλιένοβιτς 8, Γλυνιαδάκης 4, Σίμπερτ 3 (1), Μπράιαντ 21 (1), Πέινερς 2, Κλάντον.

ΟΥΣΑΚ ΣΠΟΡΤΙΦ (ΜΠΟΥΛΚΑΖ): Καβακίογλου, Καντάν 2, Φρειμάνις 5, Λάιονς 11, Σονμέζ, Ντεμιρέλ 11 (1), Καϊρίς 4, Μακίσιτς 11 (1), Μονρό 8