Την τρίτη θέση του διεθνούς τουρνουά προετοιμασίας “Mega Leks Cups” κατέλαβε ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε της Τραμπζονσπόρ με 58-56 στον “μικρό” τελικό της διοργάνωσης.

Στην αναμέτρηση δεν αγωνίστηκε ο Κώστας Βασιλειάδης, λόγω ενοχλήσεων στον προσαγωγό.

Όσον αφορά την εξέλιξη του ματς, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου πήραν από πολύ νωρίς το προβάδισμα του αγώνα, ενώ στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν χτίσει ήδη μια διαφορά της τάξης των 14 πόντων (6-20, 10′). Το ημίχρονο έκλεισε με τον “Δικέφαλο του Βορρά” να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 22-31. Στην επανάληψη, η Τραμπζονσπόρ κατάφερε να μειώσει στον πόντο (52-51), όμως ο ΠΑΟΚ είχε τις απαντήσεις και ξέφυγε με 56-51 και παρά το ότι οι Τούρκοι ισοφάρισαν σε 56-56, έφτασαν στη νίκη με 58-56.

Δεκάλεπτα: 6-20, 22-31, 38-50, 56-58

Τραμπζονσπόρ (Μάρκοβιτς): Τζόνσον-Όντομ 14, Σερτάκ 2, Μπέρκεϊ 12 (4), Βελίτσκοβιτς 11 (2), Ντεμιρέλ 5 (1), Ερντί, Κίνσεϊ 5, Γιλντιρίμ 7 (1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Ντούβνιακ 6 (2), Τέπιτς 12 (2), Λιάπης 6, Κακαρούδης 2, Τσόχλας 5, Δέδας, Μαργαρίτης 11 (1), Κώττας 3, Μάρκοβιτς 13 (1), Καμάρας.