O ΠΑΟΚ νίκησε την Άλμπα Φέχερβαρ στην Ουγγαρία με 89-88 για τη δεύτερη αγωνιστική του Eurocup. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου είχε για κορυφαίους τους εξαιρετικούς Μιχάλη Τσαϊρέλη (21π, 8/9δ, 6ρ, 5ας, 7 κερ.φάουλ) και Κώστα Χαραλαμπίδη (19π, 5/7δ, 9/9β). Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι στην τελευταία επίθεση είχαν την ευκαιρία να κερδίσουν τον αγώνα αλλά αστόχησαν σε τρίποντο, ο Μόρις Κεμπ ήταν εκπληκτικός έχοντας 25 πόντους με 8/11 δίποντα, 9/9β, 6 ριμπάουντ, 2 ασσίστ, 9 κερδισμένα φάουλ και συνολική αξιολόγηση 39!

Για την ελληνική ομάδα, ο Βαγγέλης Μαργαρίτης (10π) έδωσε σημαντικές βοήθειες στα 15 λεπτά που αγωνίστηκε, ενώ ο Ντι Τζέι Κούπερ (6π, 6ας) σε ακόμα ένα παιχνίδι ήταν θετικός. Ο Σούλης Μαρκόπουλος εκτός από τη νίκη της ομάδας του είχε ακόμα έναν λόγο να είναι χαρούμενος, καθώς είδες τον Μαρκ Πέιν να επιστρέφει υγιής και να πραγματοποιεί ουσιαστική εμφάνιση έχοντας 13 πόντους (6/8δ) σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι είχαν 22/22 (!) βολές, ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο του αγώνα παίρνοντας ακόμα και διψήφιες διαφορές, ενώ στην τελευταία επίθεση ο Γιούχος αστόχησε σε τρίποντο χάνοντας την ευκαιρία δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Εκτός από τον Κεμπ πολύ καλός ήταν και οι Χομπς (17π με 4τρ), Μουρ (18π με 2τρ).

“Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι στην άμυνα στο πρώτο μέρος. Στη συνέχεια ήμασταν καλύτεροι, σκοράραμε καθοριστικούς πόντους κι επιστρέψαμε στη διεκδίκηση της νίκης. Η Άλμπα ήταν μία δυνατή αντίπαλος, αλλά νικήσαμε κι αυτό είναι το πιο σημαντικό” δήλωσε ο Σούλης Μαρκόπουλος μετά το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 42-35, 67-64, 88-89.
ΑΛΜΠΑ ΦΕΧΕΡΒΑΡ (Φραντέ): Κεμπ 25, Σζανάτι 2, Χομπς 17(4), Ολάχ 2, Γιούχος 4, Μουρ 18(2), Τοθ Π. 4, Σομόγι 4, Τοθ Μ. 8, Σούπολα 4.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 13, Κούπερ 6(2), Χαραλαμπίδης 19, Τσόχλας 6(1), Τσαϊρέλης 21, Δέδας 2, Μαργαρίτης 10(1), Μπόγρης 12, Κασελάκης.