Με τρεις ήττες ολοκλήρωσε την παρουσία του στην Τουρκία ο ΠΑΟΚ.  Ο “Δικέφαλος”, παρά την βελτιωμένη του εικόνα, ηττήθηκε με 80-72 από την πρωταθλήτρια Τουρκίας Καρσίγιακα, σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στα πλαίσια του “Pinar Cup”.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο “Δικέφαλος” πήρε προβάδισμα με 12-10, χάρη σε δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κώστα Βασιλειάδη, με τον Τσόχλα να διαμορφώνει με εύστοχο σουτ από τα 6.75, το τελικό 18-17 της πρώτης περιόδου. Στην δεύτερη περίοδο η Καρσίγιακα κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό πόντων(42-31), όμως ο ΠΑΟΚ μάζεψε γρήγορα την διαφορά και με τρίποντο του Κακαρούδη, μείωσε στους 6, με το σκορ στην ανάπαυλα να διαμορφώνεται στο 42-36 υπέρ της “οικοδέσποινας” Καρσίγιακα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ έμεινε αρχικά πίσω με 8(53-45), όμως με την “πολύτιμη” βοήθεια του Κώστα Βασιλειάδη( 17 πόντοι με 5 τρίποντα) επέστρεψε εκ νέου, με τον Μιλένκο Τέπιτς να δίνει το προβάδισμα(57-56) στην ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η πρωταθλήτρια Τουρκίας κατάφερε να προηγηθεί αρχικά με 6(69-63), με τον “Δικέφαλο” όμως να μην τα παρατά, ισοφαρίζοντας σε 72-72 με τρίποντο του Κακαρούδη, δύο λεπτά πριν την λήξη. Η Καρσίγιακα “έτρεξε” ένα σερί 8-0 στον υπολειπόμενο χρόνο και έτσι ο ΠΑΟΚ, παρά την μεγάλη προσπάθεια, γνώρισε τελικά την ήττα με σκορ 80-72.

Τα Δεκάλεπτα: 17-18, 42-36, 56-57, 80-72

Πινάρ Καρσίγιακα: Ράγκλαντ 17 (3), Παλάσιος 10, Μπεϊντούλ 12 (2), Γκάβεν 3, Αλτιντίγκ 9 (3), Γκονλούμ 8 (1), Γκάμπριελ 13, Κάρτερ 4, Σιπάχι 4, Σεντούρκ.

ΠΑΟΚ: Ντούβνιακ 2, Τέπιτς 9 (1), Λιάπης, Βασιλειάδης 17 (5), Κακαρούδης 20 (6), Τσόχλας 12 (4), Δέδας 2, Κώττας, Μπάλαμπαν 4, Μάρκοβιτς 6.