Ακόμα ένα συγκλονιστικό παιχνίδι έδωσε ο ΠΑΟΚ στο τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» καταφέροντας να επικρατήσει της Αλ Ριγιάντι από το Λίβανο με 98-92 στην δεύτερη παράταση…με την τρίτη να αποφεύγεται ουσιαστικά στο παρά πέντε.

Η ομάδα του Λευτέρη Σούμποτις ήταν αυτή που κυριάρχησε στο παρκέ ως το 35′, όταν και προηγήθηκε με 59-69, εκμεταλλευόμενη την κακή άμυνα του Δικεφάλου, και τις πολύ αργές επιστροφές του. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η ομάδα από το Λίβανο έβγαλε πάνω από 5 φορές παίκτη στην πλάτη της άμυνας (το λεγόμενο οφσάιντ) του ΠΑΟΚ μετά από καλάθι που δέχθηκε. Σε εκείνο το σημείο οι Δέδας, Κακαρούδης και Χαραλαμπίδης με διαδοχικά τρίποντο έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 11-4 μειώνοντας την διαφορά σε 70-73 (37′) μετατρέποντας το παιχνίδι σε ντέρμπι. Ο Χαραλαμπίδης, που μονοπώλησε το επιθετικό πλάνο του ΠΑΟΚ με 3/4 βολές ισοφάρισε σε 73-73, για να έρθει ο Αχμάντ με καλάθι και κερδισμένο φάουλ στα 31” να γράψει το 73-76. Ωστόσο και πάλι ο Χαραλαμπίδης με τζαμπ σουτ στα 6” ισοφάρισε σε 77-77 στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί με καλάθι του Όντουμ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 79-77 μετά από αρκετή ώρα, για να έρθει ο Γουντς με ένα σερί 0-6 να μετατρέψει το σκορ σε 79-83.Ο Μαργαρίτης με δικό του καλάθι ισοφάρισε εκ νέου σε 83-83, με τον Χαραλαμπίδη με 2/2 βολές στα 17” να πετυχαίνει το 85-85, στέλνοντας το παιχνίδι σε νέα παράταση.

Σε αυτή πήρε το «όπλο» του ο Όντουμ ο οποίος με συνεχόμενα σουτ διαμόρφωσε το 94-87 στο 1:19 για να απαντήσουν οι «εφτάψυχοι» Λιβανέζοι και με ένα γρήγορο σερί 0-5 να μειώσουν σε 94-92 στα 46”. Ωστόσο, ο Βον ήταν αυτός που με καλάθι με την βοήθεια του ταμπλό στο τελείωμα του χρόνου επίθεσης διαμόρφωσε το 96-92 στα 18”, για να γράψει το τελικό 98-92 στα 7” ο Χαραλαμπίδης με 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 34-37, 56-62, 77-77, 85-85 (α’παρ), 98-92 (β’ παρ)

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κάρτερ 18 (3), Χαραλαμπίδης 20 (3), Λιάπης 4, Κακαρούδης 3 (1), Δέδας 9 (2), Σαλούστρος 4, Μαργαρίτης 5, Λάνγκφορντ 12 (2), Βον 11, Όντουμ 12