Ο Κολοσσός Ρόδου συνεχίζει να δίνει φιλικά προετοιμασίας στην Θεσσαλονίκη και μάλιστα πήρε την πρώτη του φιλική νίκη και με εμφατικό τρόπο απέναντι στον ΠΑΟΚ (88-106). Οι Ροδίτες έδειξαν εξαιρετικό πρόσωπο στην επίθεση όπως αποτυπώνεται και από το τελικό σκορ, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι πήραν από πολύ νωρίς διψήφια προβάδισμα, τα οποία τα αύξαναν όλο και περισσότερο όσο περνούσε η ώρα. Xαρακτηριστικό άλλωστε ότι οι “θαλασσί” πήραν πλεονέκτημα 35 πόντων (54-89) στα τέλη της τρίτης περιόδου, ενώ είχαν ως κορυφαίους τους Utomi και Simmons με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Αναλυτικά η ενημέρωση του Κολοσσού:

Με εμφατικό τρόπο σημείωσε την πρώτη του νίκη στα φετινά φιλικά ο Κολοσσός H Hotels Collection, επικρατώντας 106-88 του ΠΑΟΚ mateco, στην Πυλαία.

Η ομάδα μας πήρε από νωρίς τον έλεγχο της αναμέτρησης και με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +23 (40-63).

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι «θαλασσί» και στην τρίτη περίοδο, την οποία έκλεισαν στο +35 (54-89). Στην τέταρτη, οι… στροφές έπεσαν, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 88-106.

Τα δεκάλεπτα: 15-32, 40-63, 54-89, 88-106

ΠΑΟΚ mateco (Τακιανός): Φλάτεν 13 (3), Γκίλμορ 7, Χάρισον 5, Τσιακμάς 3 (1), Σχίζας 7, Τσαϊρέλης 13, Φρίντρικσον 11 (2), Μαργαρίτης 3, Αρσενόπουλος 15 (1), Σωτηρίου 1, Μπελιάουσκας 10 (2).

Κολοσσός H Hotels Collection (Σεγούρα): Γιόργκενσεν 7 (1), Ουτόμι 17 (3), Κολοβέρος 12 (1), Μπραΐκοβιτς 9 (1), Παπαγιάννης, Πετρόπουλος 8 (2), Μπιλλής, Καμαριανός 5, Γόντικας 5, Σίμονς 16 (4), Πόλι 19 (3), Περάντες 8 (10ασ.).