Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 15 πόντους (46-61) στα μέσα της 3ης περιόδου αλλά και με 12 (56-68) στο φινάλε της 3ης περιόδου, ο ΠΑΟΚ σοβαρεύτηκε και έφτασε επιτέλους σε μια φιλική νίκη κατά τη φετινή οφσίζον λυγίζοντας με 80-75 τον ΑΣ Καρδίτσας στην έδρα του.

Το παιχνίδι μέχρι και τις απαρχές της 3ης περιόδου πήγαινε συνεχώς πόντο-πόντο, με τους Θεσσαλούς ωστόσο να παρουσιάζονται… καυτοί από ένα σημείο και μετά και χάρις σε ένα σερί στο εν λόγω δεκάλεπτο της τάξης του +11 (15-26) κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία της και να ξεφύγει αισθητά στο σκορ.

Στην 4η όμως και τελευταία περίοδο, ο Δικέφαλος του Βορρά έμοιαζε να τα κάνει όλα τέλεια σε επίθεση (24 πόντοι ενεργητικό) και άμυνα (7 πόντοι) παθητικό και κατάφερε κάπως έτσι να αδράξει και πάλι τα ηνία της συνάντησης!
Ουσιαστικά, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τελευταίο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ της τάξης του 11-2 και πήραν μια… άτυπη εκδίκηση από τον οργανισμό της Καρδίτσας μετά και την προ ημερών ήττα του εκτός έδρας με 70-87.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-43, 56-68, 80-75

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 23, Ντάρκο-Κέλι 6, Ράιλι 7, Τσιακμάς 1, Χαντς 17, Μαργαρίτης 7, Πόλεϊ 4, Σλαφτσάκης, Χρηστίδης 2, Κωνσταντινίδης, Καμπερίδης 5, Σαλούστρος, Ρένφρο 8.

Καρδίτσα (Αγγέλου): Μπεχάιμ 1, Πρίτζετ 2, Μπέιτμον 8, Αθηναίου 8, Καλαϊτζάκης 5, Χάντερ 8, Ντελοριέ 16, Τσούκας, Αλεξιάδης 4, Κώττας 10, Γκάμπροβσεκ 13.