Παρά το γεγονός πως είχε κατορθώσει να φτάσει σε διψήφια και σημαντικά προβαδίσματα τόσο στην 2η όσο και στην 3η περίοδο, το Περιστέρι τα έβρισκε σκούρα απέναντι στον διψασμένο για ένα μεγάλο διπλό ΠΑΟΚ στα δυτικά προάστια της Αθήνας, με τον Δικέφαλο του Βορρά μάλιστα χάρις σε ένα τρομερό σερί σε άμυνα και επίθεση να φτάνει μέχρι και το +6 (59-65) στο 37ο λεπτό.
Και τότε… συνέβη ο Δημήτρης Μωραϊτης, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους κατόρθωσε να λυτρώσει την ομάδα του και να την ανεβάσει -έστω και προσωρινά- στην 4η θέση της βαθμολογίας μέσω της 3ης της επιτυχίας στα τελευταία 5 παιχνίδια!

Από την αρχή του 4ου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιστρέψουν άμεσα από το -10 (57-47) του φινάλε της περασμένης περιόδου, όταν με ένα τεράστιο επί μέρους σκορ της τάξης του 0-11 πέρασαν μπροστά με 4 πόντους (57-61) στο 35′, με το μομέντουμ του αγώνα να είναι φυσικά υπέρ τους..
Μάλιστα, μέχρι και το 37′, το επί μέρους σκορ άγγιζε το 2-18 (59-65), με την αρμάδα του coach Λυκογιάννη να εκτελεί με 8-10 εντός πεδιάς αλλά και με 2-3 από την περίμετρο, με τον Marvin Jones να έχει πάρει… φωτιά σημειώνοντας τους 11 από τους 18 αυτούς πόντους.

Τότε όμως, ο Μωραϊτης ήταν αυτός που αρχικά ξύπνησε και εν συνεχεία ξύπνησε την αρμάδα του Μίλαν Τόμιτς, η οποία με αυτόν ως κύριο πρωτεργάτη έτρεξε ένα ηχηρό 9-2 σερί στα τελευταία τρία εναπομείναντα λεπτά και έφτασε εν τέλει στην 8η φετινή της νίκη.
Ο Έλληνας γκαρντ ήταν από μεριάς του εξαιρετικός με 5 πόντους, ενώ έφτιαξε και το τρίποντο του Gray, που είχε μειώσει στο καλάθι στο 38′, εκτελώντας τον «εχθρό» με 1-1 δίποντα, 0-1 τρίποντα αλλά και 2-3 από τη γραμμή των βολών, από όπου και «κλείδωσε» τη νίκη ένα μόλις δευτερόλεπτο πριν το απόλυτο φινάλε, όταν το σκορ ήταν ισόπαλο στο 67-67!

Μέχρι και αυτό το σημείο, ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ μετρούσε 7 πόντους (3-7 σουτ εντός πεδιάς, 1-2 τρίποντα, 1-1 βολή) αλλά και 9 τελικές πάσες, με το step up του στο τελευταίο τρίλεπτο αλλά και την εν γένει συνεισφορά του να βοηθούν το Περιστέρι να φτάσει στο ροζ φύλλο συμμετέχοντας αφενός στα 14 από τα 25 καλάθια του (στο 56% τους δηλαδή) και αφετέρου από το 47% μέχρι το 62% των συνολικών του πόντων!

Αναλυτικά τα στατιστικά στοιχεία του Περιστερίου μέχρι το 37′ (4η περίοδος):

Δίποντα: 1-7
Τρίποντα: 0-6

Τέλος, αξίζει να αναφερθεί πως αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη των σημερινών γηπεδούχων επί του ΠΑΟΚ, που από 2001 έχει πετύχει δύο μόλις διπλά σε 11 ταξίδια στο Περιστέρι.