Το Λαύριο έκανε το «μπαμ» και έκανε «σεφτέ» στις νίκες, ενώ έκανε «μαύρο» το ντεμπούτο του Γιάννη Μπουρούση και την επιστροφή του πολύπειρου σέντερ στην Basket League μετά από 1.274 μέρες. Το εκπληκτικό σήμερα Λαύριο άλωσε το «Ανδρέας Παπανδρέου», πήρε τη νίκη με 78-70 και έβαλε στην τσέπη το πρώτο του φετινό «ροζ φύλλο αγώνα»

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν έτσι στο 1-3 και πήραν ανάσα οξυγόνου, ενώ οι γηπεδούχοι είναι πια στο 4-2 και μάλιστα και οι δυο ήττες που έχουν είναι μέσα στο σπίτι τους (είχαν χάσει εκεί και από την ΑΕΚ).

Το Λαύριο έχασε τα ριμπάουντ (29-39) και είχε 11 ασίστ και 15 λάθη. Πως κέρδισε τότε; Είχε 51% στα δίποντα (17/33), 40% στα τρίποντα (10/25), έκανε 12 κλεψίματα, πήρε 20π. από τα λάθη των γηπεδούχων, βρήκε 32π. στο «ζωγραφιστό», 14π. από δεύτερες ευκαιρίες και 27π. από τους «παγκίτες» του. Είχε σε σπουδαία μέρα τους Μουράτο (15π.), Evans (12π.), Diallo (14π., 6ριμπ.), Γερομιχαλό (11π.).

Έκανε 21 λάθη το Περιστέρι

Στην άλλη πλευρά το Περιστέρι ήταν κάκιστο και… κατόρθωσε να κάνει 21 λάθη!

Ο «αειθαλής» Μπουρούσης

Ο Μπουρούδης έδειξε στην επιστροφή του στην Basket League ότι τα… κότσια του κρατάνε καλά ακόμα. Έβαλε 19 πόντους (τους 15π. στο πρώτο μέρος) με 6/9 βολές, 5/10 δίποντα, 1/1τρίποντο, πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ. Στον αντίποδα όμως, έκανε 5 λάθη.

Μπήκε με φούρια το Λαύριο, κάκιστο και με 8λάθη το Περιστέρι

Το Λαύριο μπήκε φουριόζο στο παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ το Περιστέρι ήταν άλλού, τα έσπαγε στα σουτ και κατόρθωσε να κάνει 8 λάθη.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4-10 στο 4΄.43΄΄. Το Περιστέρι ξύπνησε για λίγο έκανε ένα επιμέρους σκορ 7-2 και μείωσε σε 11-12 στο 6΄.27΄΄, αλλά… βυθίστηκε ξανά σε λήθαργο και το Λαύριο έκανε ένα επιμέρους σκορ 12-4 και προηγήθηκε με 9 πόντους (15-24) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στους +18 το Λαύριο

Στην 2η περίοδο το Λαύριο ανέβασε ακόμα περισσότερο τις στροφές του με ηγέτες τους Γερομιχαλό και Μουράτο, ενώ το Περιστέρι πελαγοδρομούσε ακόμα περισσότερο και στο 16΄.08΄΄ η διαφορά πήγε στους 18 πόντους (21-39).

Βγήκε μπροστά ο Μπουρούδης, «μπλόκαρε» το Λαύριο

Από κει και πέρα όμως, ο Μπουρούσης βγήκε μπροστά, ενώ το Λαύριο έπαθε «αφλογιστία».

Ο πολύπειρος σέντερ έβαλε 9 πόντους με (3/4 δίποντα και 3/5 βολές) και οδήγησε το Περιστέρι σε ένα σερί 9-0 και έτσι η ομάδα της «δυτικής όχθης» μείωσε την διαφορά στους 9 πόντους στο ημίχρονο (30-39).

Ο Μπουρούσης ήταν ασταμάτητος στο πρώτο μέρος και είχε 15π., και 6 ριμπάουντ.

Στο πρώτο ημίχρονο το Περιστέρι είχε 33% στα δίποντα (7/21), 27% στα τρίποντα (3/11), 12 λάθη και 6 ασίστ και το μόνο θετικό ήταν η νίκη του στας ριμπάουντ (23-14).
Αντίθετα το Λαύριο είχε 20π., στο «ζωγραφιστό», 12π. από τα λάθη του Περιστερίου και 10π. από αιφνιδιασμούς, ενώ είχε 55% στα δίποντα (10/18), 45% στα τρίποντα (5/11), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα και 10 λάθη. Την κούρσα των σκόρερ του Λαυρίου οδηγούσαν οι Μουράτος (9π.) και Γερομιχαλός (8π.).

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου το Περιστέρι μείωσε στους 7 πόντους (32-39 στο 21΄.06΄΄), αλλά ο Carter με ένα τρίποντο στο συνέχεια πήγε πάλι την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (32-42 στο 21΄.28΄΄) και το Λαύριο πήρε ξανά μπροστά και πήγε στο +15 (37-52 στο 26΄.26΄΄).

Μείωσε με Αθηναίου

Το Περιστέρι απάντησε με τον Αθηναίου, που έβαλε 7 πόντους χωρίς να χάσει σουτ (1/1τριπ., 1/1διπ., 2/2βολ.) και μείωσε ξανά στους 9 πόντους (51-60) στο 30΄.

Στην 4η περίοδο το Λαύριο συνέχισε να έχει το πάνω χέρι (62-73 στο 36΄.27΄΄). Το Περιστέρι μείωσε στους 8 πόντους με 3ποντο του Gray (65-73 στο 37΄.05΄΄), αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και πήραν τη νίκη με 7-78.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 30-39, 51-60, 70-78.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Καράμπελας 2, Βασιλόπουλος 10 (2/4τριπ., 5ριμπ., 4ασ., 2κλεψ.), McLean 7 (1τριπ., 4ριμπ., 3ασ., 1κλεψ.), Jones 3 (8ριμπ.), Gray 12 (3/7τριπ.), Σκορδίλης, Petteway 2, Μπουρούσης 19 (6/9βολ., 5/10διπ., 1/1τριπ., 9ριμπ., 1ασ.), Σαλούστρος 3 (1), Αθηναίου 8 (1τριπ., 4ασ.), Crockett 2, Harrow 2.

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Carter 8 (2τριπ., 4ασ.), Evans 12 (4ριμπ.), Μουράτος 15 (4/5βολ., 4/6διπ., 1/3τριπ., 2ριμπ., 2ασ., 1κλεψ.), Diallo 14 (3/5διπ., 4/7διπ., 1/1τριπ., 6ριμπ., 1ασ., 1κλεψ., 1κοψ.), Davis 2 (7ριμπ.), Cosey 5 (1), Savage 9 (3/6τριπ.), Γερομιχαλός 11 (2), Μαστρογιαννόπουλος 2.