Του Φώτη Δουκάκη
26/09/2011 (20:10)

Μετά από ένα “γεμάτο” από κάθε άποψη φιλικό το Περιστέρι επικράτησε με 100-95 του ΑΓΟ Ρεθύμνου στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”. Οι Κρητικοί ξεκίνησαν δυναμικά με μπροστάρη τον Αμερικανό Κέισι Μίτσελ και με σερί 8-0 στο τέλος της πρώτης περιόδου ξέφυγαν 28-18. Η διαφορά με καλάθια του Μόρνινγκσταρ ανέβηκε ακόμη και στους 12 πόντους (35-23) για να απαντήσει το Περιστέρι με σερί 13-0 διά χειρός Μανωλόπουλου και Πούλκο προσπερνώντας 36-35.
Το ημίχρονο πάντως βρήκε τον ΑΓΟΡ προηγούμενο με 50-48. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ξανά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους 67-56 με πρωταγωνιστές τους Μόρνινγκσταρ και Πέτγουεϊ με το Περιστέρι να απαντάει με πιεστική άμυνα ρίχνοντας τη διαφορά στους 5 (72-67) στο 30λεπτο.

Στην τελευταία περίοδο, δε, ανέλαβαν δράση Ρόμπι, Ψαρόπουλος, Πέτρουλας και Παπαντωνίου και οι γηπεδούχοι με 12-5 σερί προσπέρασαν 79-77 και πήραν τη νίκη με “κατοστάρα”.

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 48-50, 67-72, 100-95
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Παπαντωνίου 11, Ψαρόπουλος 6, Πούλκο 13 (2),Γιαννόπουλος, Μανωλόπουλος 10 (1), Μπόγρης 8, Σκοτ 7 (2), Πέτρουλας 16 (1),Ρόμπι 17 (1), Ζίμιτς 4, Μότσνικ 8.
ΑΓΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Μόρνινγκσταρ 21 (3), Πέτγουεϊ 16, Παπανικολάου 7 (1),Μίτσελ 24 (5), Τσώχλας 5 (1), Καλλινικίδης 5 (1), Δορκοφίκης 4, Μοτσενίγος 2,Λάτοβιτς 2, Δέδας 9 (2).