Το Περιστέρι ήλεγχε το παιχνίδι σε όλη την διάρκεια του 40λεπτου και με αυτόν τον τρόπο κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο επί της Falco Szombathely  (87-70). Ουσιαστικά ο ΓΣΠ έβγαλε αντίδραση μετά την βαριά ήττα της πρεμιέρας από την Le Mans, πέτυχε την πρώτη του νίκη στο BCL κι ανέβηκε στο 1-1, ενώ οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν δεύτερο αρνητικό αποτέλεσμα σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Από την πλευρά των νικητών ξεχώρισε το δίδυμο Hands (20 πόντοι) και Ragland (15 πόντοι, έξι ασίστ), ενώ στην αντίπερα όχθη προσπάθησαν οι Tiby και Perl με 16 και 14 πόντοι αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση και προηγήθηκαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με πλεονέκτημα πέντε πόντων (0-5). Στην συνέχεια, οι “Πρίγκιπες της Δυτικής όχθης” ανέβασαν στροφές και προσπέρασαν με τρεις πόντους (11-8), ενώ ήλεγξαν πλήρως το παιχνίδι και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο+7 (23-16). Το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη προσπαθούσε να χτίσει ένα διψήφιο προβάδισμα και προηγήθηκε για δέκα πόντους (34-24), ενώ το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στα επόμενα λεπτά και έτσι οδηγήθηκε στην ανάπαυλα στο +11 (45-34).

Ούγγροι έβγαλαν σφυγμό στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και με ένα επιμέρους 2-9 πλησίασαν στους τέσσερις (47-43), ωστόσο οι “κυανοκίτρινοι” πάτησαν εκ νέου το πόδι στο γκάζι και αποσπάστηκαν με εννιά πόντους, ενώ πήγαν στην τελική ευθεία του αγώνα με αέρα 13 πόντων (62-49). Oι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να κυριαρχούν και στις δύο πλευρές του παρκέ και με αυτόν τον τρόπο έφτασαν για πρώτη φορά στο +15 (71-56), με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να φανούν πιο ανταγωνιστικοί και να πλησιάζουν στους 11 πόντους (75-64). Βέβαια, το Περιστέρι δεν απειλήθηκε ποτέ ουσιαστικά στα τέσσερα λεπτά του αγώνα και με αυτόν τον τρόπο κατάφερε να κατακτήσει το υπερπολύτιμο αυτό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 45-34, 62-49, 87-70