Κυριαρχικό ήταν το Περιστέρι στην έδρα της Rytas και έχοντας τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ragland με 25 ενώ από πλευράς ηττημένων διασώθηκε ο Normantas με 20.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με το Περιστέρι να μπαίνει πιο δυνατά στο παρκέ και με πρωταγωνιστές τους Rangland και Thompson προηγήθηκε με +6 (22-28). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη με όπλο την άμυνα πήρε διψήφιες διαφορές και έκλεισε το ημίχρονο στο +8 (46-54).

Στο δεύτερο μέρος, οι Περιστεριώτες δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι με τους Love και Κασελάκη να κάνουν το step up (68-81). Η εικόνα δεν άλλαξε δραματικά μέχρι το τέλος της αναμέτρησης με το Περιστέρι να κάνει συντήρηση δυνάμεων και να έχει μεγάλο επιθετικό πλουραλισμό. Έτσι, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πήρε σημαντικό προβάδισμα για την υπόθεση πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 46-54, 68-81, 92-110