Παρά το εκπληκτικό ντεμπούτο του Μάικλ Ντίξον (24π.), η ΑΕΚ γνώρισε στο “νήμα” (81-80) την ήττα από την Τόφας. Η αναμέτρηση είχε μεγάλη ένταση, με τους Τόυρκους να έχουν σε γενικές γραμμές τον έλεγχο του αγώνα και την Ένωση να κυνηγάει στο σκορ.

Κορυφαίος της ομάδας του Γιούρι Ζντοβτς ήταν ο Μάικλ Ντίξον με 24 πόντους, ενώ οι Μιλόσεβιτς και Μαυροειδής πρόσθεσαν από 18 και 12 πόντους αντίστοιχα (8 ριμπάουντ ο πρώτος, 9 ριμπ. ο δεύτερος). Από τους νικητές, ξεχώρισαν ο Χάμιλτον με 17 πόντους, καθώς και οι ΙβάνοφΜέγια με 16π. έκαστος.

Το φιλμ

Η Τόφας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 16-9, προβάδισμα το οποίο διατήρησε με άνεση μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (25-17, 10′). Μάλιστα, ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (28-17), προτού η ΑΕΚ αντιδράσει, μειώνοντας στον πόντο (34-33). Η Ένωση δεν μπόρεσε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα, όμως κατάφερε να μαζέψει σημαντικά τη διαφορά στο τέλος του πρώτου μέρους (45-41, 20′).

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ πραγματοποίησε κακό ξεκίνημα, όπως και στην πρώτη περίοδο, με αποτέλεσμα η Τόφας να εκτοξεύσει και πάλι τη διαφορά στο +12 (61-49), με την τρίτη περίοδο να λήγει 69-60 υπέρ των Τούρκων. Στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή και με σερί 15-5, πήρε κεφάλι στο σκορ με 75-74, λίγο πριν το τέλος του αγώνα. Όμως, η Τόφας ανέβασε και πάλι την απόδοσή της και παρά τις προσπάθειες του Ντίξον πήρε τη νίκη, με τον Ντούσαν Σάκοτα να αστοχεί στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 45-41, 69-60, 81-80

Τόφας (Ενέ): Χάμιλτον 17 (1 τρ. – 6 ριμπ.), Ερμίς 6 (7 ασ), Αρσλάν 3 (1), Μέγια 16, Σονκόλ 2, Πεκέρ 4, Τοπάλογλου, Μπαιράμ 2, Μίτσιτς 9, Ιβάνοφ 16, Γιασάρ 6.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 4 (1), Ντίξον 24 (2), Σάκοτα 9 (2 τρ. – 4 ασ), Βασιλειάδης 7 (1), Λαρεντζάκης 5 (1), Όουενς, Άτιτς, Μωραίτης, Μαυροειδής 12 (9 ριμπ.), Γουίλιαμς 1, Μιλόσεβιτς 18 (1 τρ. – 8 ριμπ.)