Το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο Basketball Champions League της σεζόν 2020-21 ήταν νευρικό, πλην όμως νικηφόρο. Παρότι βρέθηκε με 11 πόντους διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν μπόρεσε ποτέ να σταματήσει την επίθεση της Hapoel Holon, η ΑΕΚ κατόρθωσε να καταβάλει την ισραηλινή ομάδα με 100-96 και να μπει με το δεξί στον 3ο όμιλο της διοργάνωσης. Ας είναι καλά o Keith Langford.

Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 30 πόντους με 12/18 σουτ, συμπεριλαμβανομένων και τριών τρίποντων στα τελευταία 2’42’’, τα οποία έκαναν επί της ουσίας όλη τη διαφορά στο ΟΑΚΑ. Εξαιρετικοί ήταν ακόμα οι Yanick Moreira (18 πόντοι, 7/8 σουτ, 10 ριμπάουντ), Νίκος Γκίκας (15 πόντοι, 9 ασίστ), για την ΑΕΚ, ενώ σημαντική συμβολή είχαν -κυρίως αμυντικά- και οι Νίκος Ζήσης (9 πόντοι), Marcus Slaughter (4 πόντοι) στην τέταρτη περίοδο.

Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Στέφανου Δέδα βασίστηκε κυρίως στο επιθετικό ταλέντο των Αμερικανών της (με πρώτο και καλύτερο τον C.J. Harris, που πέτυχε 27 πόντους με 9/9 βολές και 7/17 σουτ) και στο μακρινό σουτ του Guy Pnini (14 πόντοι).

ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ “ΜΙΛΗΣΕ” Ο LANGFORD

Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έδειξε την κλάση και την εμπειρία της, αλλά και το χαρακτήρα της. Ωστόσο, μέχρι τα καθοριστικά τρίποντα του Langford και 2-3 καλές άμυνες στα τελευταία λεπτά, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην άμυνα, σε ένα ματς που δεν έλεγξε ποτέ το ρυθμό, παρά το ιδανικό ξεκίνημα (19-7 στο 6’).

Η Holon, εκμεταλλευόμενη τα υψηλά ποσοστά της από μακρινή απόσταση (τελείωσε το ματς με 14/28 τρίποντα), το επιθετικό κρεσέντο του Harris στο πρώτο ημίχρονο και τα εύκολα φάουλ που κέρδιζε, κατόρθωσε γρήγορα να ανατρέψει το εις βάρος της -12 και να προηγηθεί με +11 (27-38) στο 14’, έχοντας μέχρι εκείνο το σημείο περισσότερες εκτελεσμένες βολές (18) από σουτ (17)! Η αντίδραση των “κιτρινόμαυρων”, πάντως, δεν άργησε να έρθει.

Η είσοδος των Ρογκαβόπουλου, Moreira βοήθησε την ΑΕΚ να σταθεί στα πόδια της και να προηγηθεί μάλιστα με 50-49, λίγα δευτερόλεπτα πριν κλείσει το ημίχρονο η Hapoel με τρίποντο (ποιου άλλου;) του Harris. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ είχε (και σε αυτό) πολλά προβλήματα στην άμυνα και δεν μπόρεσε ποτέ να ελέγξει το ματς, μέχρι το ξέσπασμα στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Με το σκορ 75-79 στο 31’, ο “δικέφαλος” έτρεξε ένα σερί 11-0, προηγήθηκε με 86-79 στο 34’ και δεν είδε ξανά την πλάτη της Hapoel.

Παρά τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Pnini που έκαναν το σκορ 86-85 στο 36’, η ΑΕΚ έδειξε τον χαρακτήρα της, με πρώτο τον Langford, ο οποίος είχε 0/3 τρίποντα μέχρι το 37’ αλλά ευστόχησε στα επόμενα τρία που επιχείρησε, με το τελευταίο εξ αυτών 23’’ πριν από τη λήξη, γράφοντας το 98-94. Το άστοχο σουτ του Pnini και οι 2/2 βολές του Ζήση που ακολούθησαν, σφράγισαν ουσιαστικά την πρώτη νίκη της ΑΕΚ στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 50-52, 75-76, 100-96

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Langford 30 (3/6 βολές, 9/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 6, Ζήσης 9 (1), Lojeski 7 (2), Ρογκαβόπουλος 5 (1), Moreira 18 (7/8 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Maciulis, Γιάνκοβιτς 6, Κατσίβελης, Γκίκας 15 (6/7 βολές, 3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9 ασίστ), Slaughter 4.

HAPOEL HOLON (Στέφανος Δέδας): Johnson 14 (2), Pnini 14 (3), Harris 27 (4), McGee 9 (1), Miles 12 (2), Workman 4, Howell 5 (1), Bourdillon 11 (1).

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ: TSMOKI MINSK

Στο άλλο παιχνίδι που έγινε σήμερα (4/11) για τον όμιλο της ΑΕΚ, η Tsmoki-Minsk νίκησε εύκολα τη γαλλική Cholet 82-75, έχοντας ξεφύγει ακόμα και με 18 πόντους διαφορά στο 33′ (74-56). Ο Maksim Salash (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ), ο Kris Clyburn (19 πόντοι) και ο Rob Lowery (18 πόντοι, 6/12 τρίποντα, 10 ασίστ) ήταν οι καλύτεροι από την επόμενη αντίπαλο της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ (11/11, 19:30), η οποία είχε 13/29 τρίποντα. Από πλευράς Cholet ξεχώρισαν οι Gregor Hrovat (18 πόντοι), Gerry Blakes (14 πόντοι) και ο γνωστός μας από το πέρασμά του από το ελληνικό πρωτάθλημα, Lasan Kromah (11 πόντοι).