Αφού πρώτα τίμησε τους προπονητές των τελευταίων τεσσάρων τροπαίων της, η ΑΕΚ έδωσε μια παράσταση επιπέδου “Ευρωλίγκα”, συντρίβοντας την πανίσχυρη Ανανολού Εφές του Ντούσαν Ίβκοβιτς, με τελικό σκορ 85-56.  Πρωταγωνιστής για την “Ένωση” ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης  με 20 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Χέρστον(15π.)Ουόρεν(12π.) και Σκραμπ(10π.), υπερκαλύπτοντας το κενό των απόντων Σάκοτα, Κάρτερ και Όρτον.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και προηγήθηκε γρήγορα με 5-0. Με τους Ουόρεν(5π.) και Μαυροκεφαλίδη(10π.) να δίνουν “ρεσιτάλ” στην επίθεση, η “Βασίλισσα” έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +11(23-12). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αναμέτρηση συνέχισε στο ίδιο μοτίβο. Η ΑΕΚ διατηρώντας την πολύ καλή της άμυνα, κατάφερε να ελέγχει απόλυτα τον αγώνα, ενώ στην επίθεση πήρε πολλές βοήθειες και από τον Καναδό Σκραμπ. Έτσι, η ανάπαυλα βρήκε την διαφορά στο +21 για την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα και το σκορ στο 46-25.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Ίβκοβιτς παρουσίαστηκε καλύτερη και με επιμέρους σκορ 12-21, κατέβασε την διαφορά στους 12(58-46). Βρίσκοντας λύσεις από τους Ντίμπλερ,Σάριτς και Μπράουν, η τουρκική Εφές κατάφερε να γίνει πιο αντγωνιστική, με την ΑΕΚ να διατηρεί πάντως απόσταση “ασφαλείας και να ξεκινά το τελευταίο δεκάλεπτο στο +12(61-49). Η διαφορά ανέβηκε πολύ γρήγορα στους 17(68-51, 32′). Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ΑΕΚ να φτάνει τελικό στην νίκη με το “εντυπωσιακό” 85-56.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 46-25, 61-49, 85-56.

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Ουόρεν 12, Σκραμπ 10, Κατσίβελης 7, Παπαντωνίου 8, Μωραΐτης 1, Άτιτς, Μιλόσεβιτς 8, Παύλος, Χέρστον 15, Μαυροκεφαλίδης 20, Σαρικόπουλος 4, Τσαλμπούρης.
Αναντολού Εφές (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι, Κορκμάζ 2, Ερτέλ 5, Γκρέιντζερ 3, Μπατούκ 3, Ντίμπλερ 9, Οσμάν 2, Ουλουμπάι, Μπράουν 8, Σάριτς 12, Τάιους 3, Ντάνστον 4, Ντουβερίογλου 5.