«Σεφτέ» στο τουρνουά της Προύσας έκανε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 92-88 επί της Μπάνβιτ. Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς, βέβαια, δε βρέθηκαν μακριά από το «έμφραγμα», καθώς είδαν ένα προβάδισμα 15 πόντων που διέθεταν στα τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε να «καταρρέει», αλλά τελικά επέδειξαν ψυχραιμία και πήραν το «ροζ φύλλο», με τον Μάικλ Ντίξον να πραγματοποιεί άλλη μία σπουδαία εμφάνιση.

Το φιλμ

Ο Τζαουάντ Ουίλιαμς ξεκίνησε «ορεξάτος» και η Ένωση μπήκε μπροστά στο σκορ με 11-6 στο πρώτο πεντάλεπτο. Σκοράροντας κυρίως από την περιφέρεια, ωστόσο, οι Τούρκοι κατάφεραν να κερδίσουν το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου και να προβληματίσουν τον Ζντοβτς, καθώς η ομάδα του δεχόταν 18 πόντους σε 5 λεπτά (20-24). Μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου, ο αγώνας ήταν ισορροπημένος, για να έρθει ένα σερί 8-0 της ΑΕΚ που θα της έδινε «αέρα» 9 πόντων στο 19ο λεπτό (40-31). Το ημίχρονο έκλεισε με προβάδισμα της τάξης των πέντε πόντων (46-41).

Τα «σκαμπανεβάσματα» είχαν… την τιμητική τους και στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς το +12 του 23ου λεπτού (54-42), θα μειωνόταν κατά δέκα πόντους έξι λεπτά αργότερα (62-60), για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο στο +7 για την ΑΕΚ (70-63). Πατώντας ξανά το «γκάζι», κατάφερε να φέρει τη διαφορά για πρώτη φορά στους 16 πόντους, προηγούμενη με 83-67 στο 35ο λεπτό. Η Μπάνβιτ θα μάζευε και αυτή την απόσταση, φτάνοντας έως το 90-88, στα 20″ πριν το φινάλε, αλλά ο «Δικέφαλος» θα έκοβε πρώτος το «νήμα».

Δεκάλεπτα: 20-24, 46-41, 70-63, 92-88