Σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη σήμερα (12/10 στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ νίκησε εύκολα τον Δούκα με 100-69 σε ένα ματς όπου είχε διάρκεια 50 λεπτών και φανερώνει τον προπονητικό χαρακτήρα του φιλικού. Μάλιστα ντεμπούτο για την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς έκανε ο Ράνταλ Φάλκερ, ενώ κορυφαίοι για την ΑΕΚ ήταν ο Σάκοτα με 13 πόντους και ο Ιβάνοβιτς με 12.

Στο πρώτο μέρος ο Δούκας ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός με τους παίκτες της ΑΕΚ να έχουν βαριά πόδια. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους γηπεδούχους μπροστά με 19-18, ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους «κιτρινόμαυρους» στο +7 (40-33), αλλά να μην είναι καθόλου καλοί. Στη τρίτη περίοδο οι παίκτες του κόουτς Ζντοβτς έβαλαν το πόδι στο «γκάζι» και «καθάρισαν» το ματς, αφού δέχθηκαν μόλις 8 πόντους σκόραραν 24 (64-41). Το τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά και το έξτρα που έπαιξαν οι δύο ομάδες ήταν προπονητικού χαρακτήρα και οι δύο προπονητές δοκίμαζαν συστήματα και πάικτες. Τελικό σκορ 100-69 με την ΑΕΚ να παίρνει τη φιλική νίκη απέναντι στον εξαιρετικό Δούκα για 20 λεπτά.

Διαιτητές: Καλδίρης, Ζακεστίδης, Σκούτας.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 40-33, 64-41, 85-63 (κ.α.), 100-69.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 11 (1), Σάκοτα 13 (2), Βασιλειάδης 10 (2), Μιλόσεβιτς 3, Χαριτόπουλος 2, Ντίξον 4, Λαρεντζάκης 5 (1), Φάλκερ 2 (5 ριμπάουντ, 3 τάπες, 2 ασίστ), Άτιτς 8 (2), Ιβάνοβιτς 12 (2), Μαυροειδής 6, Σκουλίδας 6 (2), Ουίλιαμς 11 (3), Τσαλμπούρης 7 (1).