Η ΑΕΚ συνέχισε και σήμερα με την φόρα που έχει πάρει από το τουρνουά της Κύπρου (έκανε εκεί το “3 στα 3”, κέρδισε Παναθηναϊκό, Μακάμπι Τελ Αβίβ και Χίμκι και πήρε την πρώτη θέση στην διοργάνωση). Η Ενωση που είναι στη Πόλη για δυο φιλικά παιχνίδια, κέρδισε σήμερα (23/9) το πρώτο απ’ αυτά. Η ΑΕΚ με μπροστάρη τον Τάιλερ Ρόμπερσον (14 πόντους, 4 ριμπάουντ) και άξιους συμπαραστάτες τους Ντούσαν Σάκοτα (12 πόντοι), Χάρη Γιαννόπουλο (11 πόντοι) και Γιαννούλη Λαρεντζάκη επιβλήθηκε με 83-78 της Μπάνβιτ σε φιλικό που έγινε στο “Sinan Erdem Spor Salonu” της Κωνσταντινούπολης.

Η Ενωση θα δώσει την Τρίτη (25/9, 16:30) το δεύτερο και τελευταίο φιλικό της στην Πόλη και αντίπαλός της ατή τη φορά θα είναι η Μπεσίκτας.

Οσον αφορά στο σημερινό παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς ήταν ντέρμπι. Η ΑΕΚ είχε μεν ένα μικρό προβάδισμα (12-8 στο 5΄, 19-18 στο 10′), αλλά οι Τούρκοι ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ. Η ίδια ακριβώς εικόνα (μικρό προβάδισμα της ελληνικής ομάδας) υπήρχε και στο δεύτερο δεκάλεπτο (οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν 28-24 στο 15΄ και 36-33 στο 20΄).

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ πίεσε και έτσι κυριάρχησε στο παρκέ και έχτισε μια σημαντική διαφορά (50-40 στο 25΄, 61-50 στο 30΄, 72-62 στο 35΄) και έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 33-36, 50-61, 78-83.

Μπάνβιτ (Γκουρκέν): Πέρεζ 10, Θόρτον 3, Ουλουσόι, Γκετσίμ 12, Οντσέλ 7, Ακιέλ 7, Μπίρσεβιτς 10, Χαζέλ 11, Ατάρ 18.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος, Σάκοτα 12, Ματσιούλις 9, Μέις 7, Λαρεντζάκης 10, Μωραϊτης 1, Γκρίφιν 8, Σαντ Ρος, Ρογκαβόπουλος 5, Ρόμπερσον 14, Γιαννόπουλος 11, Χάντερ 6.