Με κεκτημένη ταχύτητα συνέχισε τις εμφανίσεις της η ΑΕΚ, η οποία πέρασε σαν τρένο από την «Spiroudome Arena» της Σαρλερουά κερδίζοντας με «βομβαρδισμό» τριπόντων τους γηπεδούχους Βέγλους με 80-58, και φτάνοντας στις δυο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο Basketball Champions League της FIBA. Η ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς μετά από ένα μέτριο πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε την άμυνα της, όπου με κύριο εκφραστή σε αυτό τον τομέα τον Ράνταλ Φάλκερ (7 π., 3/4 σουτ, 5 ριμπ., 3 ασίστ, 2 κοψ, και +24 στην αξιολόγηση σε μόλις 15:13) δέχθηκε μόλις 21 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας στον θρίαμβο, ικανοποιώντας τον αρκετό κόσμο της που βρέθηκε στο κλειστό γυμναστήριο.

Εξαιρετική παρουσία για την Ένωση είχε ο Ρόκο Λένι-Ούκιτς με 18 πόντους (7/10 σουτ) και 2 κοψίματα!!!, με τον Μάικλ Ντίξον να έχει 14 πόντους (4/6 τριπ.) και 25 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Ο Ντούσαν Σάκοτα είχε 12 πόντους (4/8 τριπ.) με τον Νίκολα Ιβάνοβιτς να έχει 10 πόντους με απόλυτη ευστοχία (3/3 σουτ και 2/2 βολές). Για τους γηπεδούχους, που μετρούν δυο εντός έδρας ήττες, ο Ντι Τζέι Ρίτσαρτσον είχε 17 πόντους (6/12 σουτ).

Το παιχνίδι

Ο Ούκιτς ήταν ο παίκτης που πέτυχε τους πέντε πρώτους παίκτες της Ένωσης δείχνοντας τις διαθέσεις του (4-5), με τους Βέλγους να βρίσκουν σκορ με τους Αμερικανούς της, και με τον Μπάουμαν να σκοράρει 6 συνεχόμενους πόντους ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στο +6 (16-10 στο 8’) έχοντας 7/9 δίποντα σε εκείνο το σημείο. Ο Ιβάνοβιτς με την είσοδο του προσπάθησε να αλλάξει τον ρυθμό, και έτσι με πέντε διαδοχικούς πόντους μείωσε σε 16-15, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 21-18, χάρη στο μοναδικό τρίποντο στο ημίχρονο των γηπεδούχων (Ρίτσαρτσον).

Ο Ντίξον άρχισε να «πυροβολεί» έξω από τα 6.75 και με δυο συνεχόμενα τρίποντα έσωσε το προβάδισμα στην Ένωση με 24-26, με τον Σάκοτα με νέο τρίποντο να γράφει το 24-29 στο 14’, μετά από τρία άστοχα. Ο Ντίξον με το τρίτο του διαδοχικό τρίποντο έγραψε το 28-32, με τον Ούκιτς να αναλαμβάνει δράση στο τελευταίο διάστημα της αναμέτρησης, διαμορφώνοντας με 12 δικούς τους πόντους (5/7 σουτ) το 37-43 στο τελείωμα του ημιχρόνο. Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 6/14 τρίποντα, με τους Βέλγους να έχουν 13/17 δίποντα.

Με τον Ουίλιαμς να αποτελεί σταθερή αναφορά μέσα στο παρκέ για την ΑΕΚ, η ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς ανέβασε την διαφορά στο +8 (37-45), έχοντας ωστόσο πρόβλημα με την παρουσία του Μαυροειδή και στις δυο πλευρές του παρκέ. Έτσι, με την Σαρλερουά να πλησιάζει στο -4 (41-45) ο Σλοβένος τεχνικός πέρασε στο παρκέ τον Φάλκερ, ο οποίος παίζοντας εξαιρετικά άμυνα βοήθησε την ομάδα του με τρίποντο του Ούκιτς και μακρινό δίποντο του Βασιλειάδη να φτάσει στο +11 (41-52) στο 25’. Το σερί της ΑΕΚ σταμάτησε στο 12-0, με την διαφορά να ανεβαίνει ως και το +15 (41-57), για να απαντήσει η Σαρλερουά με ένα δικό της μικρό σερί 4-0, μειώνοντας στα 37’’ πριν το τέλος της περιόδου σε 45-57. Η 3η περίοδος έκλεισε με τρίποντο του εξαιρετικού Ούκιτς με 45-60, με τον Κροάτη να έχει 3/4 έξω από την γραμμή των 6.75 και δυο κοψίματα στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο!!!

Στο 4ο δεκάλεπτο δεν υπήρχε επιστροφή για τους Βέγλους, με την ΑΕΚ με συνεχόμενα τρίποντα των Ντίξον και Σάκοτα να φτάνουν την διαφορά στο +28 (78-50), επικρατώντας με 80-58 στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-43, 45-60, 58-80

ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ (Μπαστιανίνι): Λίμπερτ 8, Λάμποτ, Μαρνεγκράβ 6, Χάρις 9 (2), Ρίτσαρτσον 17 (2), Γκοντό, Μπάουμαν 10, Κέμπ 2, Σουάρτζ 2, Ντέιβις 4.

ΑΕΚ (Ζντόβτς): Ούκιτς 18 (3), Σάκοτα 12 (4), Βασιλειάδης 2, Μιλόσεβιτς 4, Ντίξον 14 (4), Λαρεντζάκης 2, Φάλκερ 7, Ιβάνοβιτς 10 (2), Μαυροειδής 3, Σκουλίδας, Ουίλιαμς 8.