Μπορεί κάποιος να χαρακτηρίσει την σειρά ως τρενάκι του λούνα παρκ καθώς το πρώτο παιχνίδι ήταν αρκετά ανταγωνιστικό το δεύτερο ήταν ανοιχτό σαν All-Star και το τρίτο ήταν πάλι ανταγωνιστικό με την Ένωση να βγαίνει νικήτρια με 80-81.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Πατρινοί μπήκαν καλύτερα και με περισσότερη διάθεση και τους παίχτες του coach Αγγέλου να μην μπαίνουν με την απαιτούμενη ενέργεια και συγκέντρωση στον αγώνα . Αυτό άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους παίχτες της ΑΕΚ να παίζουν καλύτερα στην επίθεση πηγαίνοντας από το 39% εντός πεδιάς του πρώτου δεκαλέπτου στο 53% και εν τέλει να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με την διαφορά στο +2 υπέρ τους(40-42).

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και καμια να μην αφήνει την άλλη να πάρει ένα καθαρό προβάδισμα.Όλα αυτά μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου,καθώς σε εκείνο το σημείο η ένωση πήρε διψήφιο προβάδισμα(62-72) δείχνοντας έτοιμη να τελειώσει τον αγώνα,δίχως όμως να λογαριάζει τους Πατρινούς οι οποίοι επέστρεψαν στο παιχνίδι πήραν το προβάδισμα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς (80-79) αλλά η ΑΕΚ στο τέλος με 2/2 βολές έκανε το τελικό 80-81 και πήρε μια μεγάλη νίκη και το προβάδισμα με 2-1 στην σειρά έχοντας πλέον match point στην Έδρα της.

Πρωταγωνιστές για την ΑΕΚ ήταν οι Moreira,Maciulis και Γκίκας με 18,14 και 10 πόντους αντίστοιχα