Λίγες ημέρες μετά την άλωση του Λαυρίου με 82-81, η ΑΕΚ κέρδισε την ομώνυμη ομάδα και σε φιλικό προετοιμασίας εξαιτίας του κενού που υπάρχει στο αγωνιστικό πρόγραμμα της Basket League εξαιτίας των «παραθύρων» της FIBA, με την αρμάδα του Στέφανου Δέδα να επικρατεί με 72-65 έναντι εκείνης του Χρήστου Σερέλη στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

To ματς ήταν ιδιαίτερα κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τους γηπεδούχους ωστόσο να εμφανίζονται έστω και οριακά ανώτεροι στο δεύτερο ημίχρονο (31-27), και χάρις σε μια ηχηρή 4η περίοδο να φτάνουν στο δρόμο της επιτυχίας (14-10 επί μέρους σκορ).

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 41-38, 58-55, 72-65

Τέλος, αξίζει να αναφερθεί πως το προσεχές Σαββατοκύριακο (4-5-6/12), η μεν Ένωση θα υποδεχθεί τον Προμηθέα Πατρών, ενώ το δε Λαύριο θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στο παρκέ του ΟΑΚΑ.