Το Λαύριο αντιστάθηκε για ένα ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια έμεινε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά και ηττήθηκε φυσιολογικά από τη Monaco με 79-63 σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο κλειστό της Λαυρεωτικής.

Η ομάδα του Χρήστου Σερρέλη αντιμετώπισε πολλά προβλήματα κάτω από τα δύο καλάθια από τους αθλητικούς Μονεγάσκους, οι οποίοι έκλεισαν την 1η περίοδο με προβάδισμα επτά πόντων (18-25) και δεν το έχασαν ξανά, παρότι σημείωσαν μόνο 11 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο. Η Monaco απομακρύνθηκε στην 3η περίοδο χάρις σε ένα σερί 10-0 στα πρώτα λεπτά (46-33) και διατήρησε τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα μέχρι τέλους.

Το πρόσωπο του αγώνα δεν ήταν βέβαια άλλο από τον Alpha Diallo, ο οποίος επέστρεψε για πρώτη φορά ως αντίπαλος στο γήπεδο όπου έφτιαξε το όνομά του, προσφέροντας και θέαμα, σαν το κάρφωμα που μπορείτε να δείτε στο παρακάτω video:

Άξιο αναφοράς είναι ότι με τη γαλλική ομάδα έπαιξε για πρώτη φορά και ο Rob Grey για πρώτη φορά μετά το σοβαρό τραυματισμό του.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 33-36, 49-60, 63-79