Το βράδυ της Τρίτης (21/12), ο Προμηθέας δεν κατάφερε να κλείσει με νίκη το ευρωπαϊκό του ταξίδι στο 2021 λυγίζοντας από την λειψή Venezia με 68-78 στο «Δημήτριος Τόφαλος», με την ομάδα της Πάτρας να καταρρέει στο τελευταίο 4λεπτο της αναμέτρησης…

Συγκεκριμένα, μετά το πολύ δύσκολο mid range καλάθι του Νίκου Γκίκα, που διαμόρφωσε το σκορ στο 61-59 5 λεπτά πριν το απόλυτο φινάλε, οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις 1 πόντο για μέχρι και το 39′ -ντεφορμάρισμα που επέτρεψε ουσιαστικά στους Ιταλούς να ξεφύγουν από την Ελλάδα με μια σπουδαία εν όψει της συνέχειας στον 2ο όμιλο του EuroCup επιτυχία!
Σε αυτό το κρεσέντο δυστοκίας λοιπόν, οι Αχαιοί έχασαν 4 σουτ και υπέπεσαν σε 3 λάθη, κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να σφραγίσουν την ασφάλεια στα μετόπισθέν τους και να έχουν όλη τη ψυχολογία του κόσμου για να βρουν καίριες λύσεις και στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού –όπου με 3 συνεχόμενα γκολ φάουλ πήραν το ματς.

Όταν ο Προμηθέας ξύπνησε ήταν πολύ αργότερα παρά τους 6 πόντους που πέτυχε σε ένα μόλις λεπτό, με το 31% ευστοχίας σε 16 εντός πεδιάς σουτ, το απόλυτο μηδέν σε 5 τρίποντα και τα 5 λάθη για καμία ασίστ στην πλέον κρίσιμη περίοδο μιας αναμέτρησης να μη μπορούσε φυσικά να του επιτρέψει τίποτα περισσότερο από μια ήττα σε ένα -σχετικά- δικό του παιχνίδι…

Τέλος, αξίζει να αναφερθεί το γεγονός πως ο οργανισμός της Πάτρας παραμένει η χειρότερη αμυντικά ομάδα της διοργάνωσης, με την επιθετική συγκομιδή των 70.5 πόντων να φαντάζει πολύ ταπεινή μπροστά στο δέος των 82.5 παθητικό πόντων -με τη Venezia να ανεβαίνει από τον μέσο όρο των 73 στους 78 σήμερα αλλά και από την αναλογία των 1.7 πόντων ανά λεπτό στο 2.6!