Ο Προμηθέας αν και βρέθηκε να χάνει με 16 πόντους (9-25) στην 1η περίοδο εντέλει κέρδισε την Slask Wrocław 90-66. Στο 9-5 και στην 4η θέση προσωρινά η ομάδα της Πάτρας. Στο 1-13 και στην τελευταία θέση του ομίλου η Slask.

O Προμηθέας ξεκίνησε με Cowan Jr,  Μουράτο, Simpson, Hogue  και Kulboka ενώ η Śląsk Wrocław με Bibbs, Niziol, Kolenda, Dziewa και Goleblowski.

Η 1η περίοδος ξεκίνησε με τον Προμηθέα να προηγείται 7-2 με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν time out. Μετά το timeout η Slask έτρεξε ένα σερί  2-23 παίρνοντας προβάδισμα 9-25 με τον Lukasz Kolenda να έχει ήδη 9 πόντους (1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα και 1/1 βολή) O Προμηθέας πήρε timeout και μετά το timeout έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 18-27 με τον Joe Thomasson να έχει ήδη 6 πόντους ευστοχώντας σε 1 δίποντο, 1 τρίποντο και 1 βολή.

Στην 2η περίοδο ο Προμηθέας με ένα σερί 13-2 προηγήθηκε 31-29 05:43 πριν το τέλος της περιόδου με αιχμή του δόρατος  τον Joe Thomasson που έβαλε 6 συνεχόμενους πόντους. Η Slask ισοφάρισε 31-31 μέχρι να δεχτεί 5 αναπάντητους πόντους με ένα ακόμη τρίποντο του Thomasson και ένα δίποντο του Cowan κάνοντας το σκορ 36-31. Ο καυτός Thomasson έβαλε ένα ακόμη τρίποντο κάνοντας το σκορ 39-33. Από την Slask ο Dwiewa Aleksander κρατούσε κοντά στο σκορ την ομάδα του έχοντας ήδη 15 πόντους και βοηθώντας τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν 39-39 1:51 πριν το τέλος της 2ης περιόδου. Με δίποντο του Tomczac Szymon η Slask πέρασε μπροστά 39-41, πριν ο Προμηθέας με 2 εύστοχες βολές του Joe Thomasson αλλά και ένα καλάθι του Dangubic περάσει μπροστά ο Προμηθέας 43-41 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Πρώτος σκόρερ του ημιχρόνου αλλά και ο βασικός λόγος που  ο Προμηθέας επέστρεψε από το -16 (9-25 στην 1η περίοδο) ήταν ο φανταστικός Joe Thomasson έχοντας ήδη 20 πόντους (2/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4/4 βολές) και 2 κλεψίματα. σε 13:17 λεπτά παιχνιδιού.

Για τους φιλοξενούμενους ο Aleksander Dziewa με 15 πόντους (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 4/4 βολές), 1 rebound και 3 assists κρατούσε την Slask σε απόσταση καλαθιού από τη βολή.  Για τον Προμηθέα τα στατιστικά που ξεχώρισε ήταν οι 10/11 βολές αλλά και τα 10 λάθη. Για την Slask τα στατιστικά που ξεχώρισαν ήταν οι 13 assist αλλά και τα 4/14 τρίποντα.

Στην 3η περίοδο ο Προμηθέας άρχισε να ανεβάζει τη διαφορά 52-44 06:33 πριν το τέλος της 3ης  περιόδου με τον George  Conditt IV  να βρίσκει ρυθμό και να έχει ήδη  7 πόντους με τους φιλοξενούμενους να καλούν timeout. Μετά το timeout η Slask μείωσε στους 4 πόντους 52-48. O Προμηθέας αντέδρασε και ανέβασε το σκορ στο 58-50 και στο 60-50 με ακόμη ένα καλάθι του George Conditt IV. Μάλιστα ο George Conditt έχει σημειώσει 9 από τους 17 πόντους της ομάδας του στην 3η περίοδο. H περίοδος τελείωσε με τον Προμηθέα να προηγείται 67-54

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με ένα σερί 0-5 μείωσε στο 67-59 08:45 πριν το τέλος του παιχνιδιού. Ωστόσο ο Προμηθέας γρήγορα αντέδρασε και ανέβασε το σκορ στο 75-59 05:38 πριν το τέλος του παιχνιδιού. Η διαφορά ανέβαινε και άλλο με τον Προμηθέα να κερδίζει 90 -66.

Πρώτος σκόρερ από πλευράς Προμηθέα ήταν ο εξαιρετικός Joe Thomasson έχοντας ήδη από το πρώτο ημίχρονο 20 πόντους με (2/8 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/4 βολές), 4 rebound, 4 assists και 3 κλεψίματα.

Για την Śląsk Wrocław πρώτος σκόρερ ήταν ο Aleksander Dziewa με 19 πόντους (5/7δίποντα,1/1 τρίποντα, 4/8 βολές), 2 rebounds, 3 asissts και 1 κλέψιμο.

Οι διαιτητές: Gytis, Uduanskyy, Bitner

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-27, 43-41, 67-54, 90 -66

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 21/35 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 18/24 βολές, 30 ριμπάουντ ( 22 αμυντικά – 8 πιθετικά), 21 ασίστ, 12 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Σλασκ Βρότσλαβ: 16/32 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 16/20 βολές, 32 ριμπάουντ ( 21 αμυντικά – 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 20 λάθη

Ο Προμηθέας την επόμενη αγωνιστική (15η) του Eurocup  στις 7/3  παίζει εκτός έδρας με την Turk Telekom 19:00 ενώ στις 8/3 21:00 η Slask υποδέχεται την London Lions