Ο Προμηθέας ήταν εμφανώς ανώτερος καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να επικρατήσει σχετικά άνετα επί της Τrento (84-71), να επιστρέψει στις νίκες και να ανέβει στο 6-4, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την κατάληψη μίας εκ των πρώτων τεσσάρων θέσεων, που οδηγούν στο πλεονέκτημα έδρας στην φάση των “16” της διοργάνωσης. Στον αντίποδα οι Ιταλοί απέδειξαν για ακόμη μία φορά ότι από τις πιο αδύναμες ομάδες του ομίλου κι υποχώρησαν στο 2-8, με συνέπεια να δυσκολεύει πολύ η υπόθεση – πρόκριση στην φάση των νοκ άουτ. Oι νικητές είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Conditt με 17 πόντους και οκτώ ριμπάουντ αλλά και τον νεαποκτηθέντα Thomasson με 15 πόντους, πέντε ριμπαόυντ και πέντε ασίστ, την ώρα που οι ηττημένοι είδαν τους Crawford και Flaccadori να ξεχωρίζουν με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Πατρινοί ήταν πολύ αποτελεσματικοί σε άμυνα κι επίθεση, με αποτέλεσμα να πάρουν πλεονέκτημα επτά πόντων (14-7) σχετικά νωρίς μέσα στην αναμέτρηση. Μάλιστα το σύνολο του Χριστόπουλου εξακολουθούσε να έχει το πόδι στο γκάζι και έφτασε στο +10 (20-10), όμως οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους τέσσερις (20-16), με τους γηπεδούχους να κλείνουν το δεκάλεπτο στο +7 (23-16). Ο Τανούλης με ένα τρίποντο διατηρούσε στον αφρό τους “πορτοκαλί” (26-18), όμως από εκείνο το σημείο κι έπειτα τα δεδομένα της αναμέτρησης άλλαξαν άρδην, αφού οι Ιταλοί προσπέρασαν για πρώτη φορά (31-33), εξαιτίας της αποτελεσματικότητάς τους σε άμυνα κι επίθεση. Το time out του Χριστόπουλου έπιασε τόπο για τον Προμηθέα, που θυμήθηκε την εμφάνιση της πρώτης περιόδου και με ένα δυνατό φίνις πήγε στα αποδυτήρια με αέρα επτά πόντων (45-38).

Οι φιλοξενούμενοι περιόρισαν ξανά τα όπλα των γηπεδούχων στο μπροστά μέρος του παρκέ και με ένα σερί 0-7 ισοφάρισαν στους 45 πόντους, ενώ η απόλυτη ισορροπία παρέμεινε και στα επόμενα λεπτά. Κάπου εκεί οι Πατρινοί πήραν βαθιά ανάσα (56-49), ενώ με ένα μικρό ξέσπασμα αποσπάστηκε με 15 πόντους (66-51), βάζοντας με αυτόν τον τρόπο τις βάσεις για την νίκη. Πάντως η Trento έβγαλε σφυγμό, ωστόσο δεν πλησίασε πολύ, με τον Προμηθέα να πηγαίνει στην τελική ευθεία του αγώνα με “προίκα” 11 πόντων (66-55). Η ελληνική ομάδα δεν επέτρεπε στους παίκτες του Molin να ρίξουν την διαφορά κάτω από τους 10 (72-59), που έκαναν μία απέλπιδα προσπάθεια αντεπίθεσης στα τελευταία λεπτά (79-68 στο 37′). Ένα καλάθι του Dangubic έγραψε το 81-68 στο 1:30 λεπτό πριν την ολοκλήρωση του αγώνα και χάρισε οριστικά την νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 45-38, 66-55, 84-71