Ακόμα μια έκπληξη σημειώθηκε σε αυτή την αγωνιστική με το Λαύριο να κάνει περίπατο απέναντι στην κουρασμένη ΑΕΚ και να την κερδίζει μέσα στην έδρα της. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Cole με 23 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων που τίποτα δεν τους πήγε καλά ξεχώρισε ο Williams με 17.

Ξεκίνημα του αγώνα και η ΑΕΚ έδειχνε να πατάει καλύτερα στο παρκέ με πρωταγωνιστές τους Mitchell και Williams καθώς προηγήθηκε με 20-14. Ωστόσο, το Λαύριο είχε γρήγορες απαντήσεις με πρωτεργάτη τον Cole και κατάφερε να κλείσει τη πρώτη περίοδο προηγούμενο (20-23). Καθώς περνούσε η ώρα οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν επιθετικό ρυθμό και με τους Κουζέλογλου και Ζάρα είχαν σταθερό προβάδισμα παρά τις εμπνεύσεις του Ξανθόπουλου (36-42).

Στο δεύτερο μέρος, το Λαύριο με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Cole διεύρυνε το προβαδισμά του στους 12 (36-48). Και με ένα σερί 11-0 η διαφορά πήγε στους 17 (36-53). Σε αυτό το σημείο, η Ένωση πίεσε στην άμυνα και κατάφερε χάρη στο Γιάνκοβιτς να μειώσει στους 11 (42-53). Το Λαύριο άντεξε στη πίεση και με πρωταγωνιστή το Ζάρα προηγήθηκε με 62-48. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν για την ανατροπή κυρίως με τους Williams και Mitchell αλλά παρέμενε πίσω με διψήφια διαφορά (56-67). Στη τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν με τον Κολοβέρο να κάνει με γκολ-φάουλ το 58-73. Καθώς περνούσε η ώρα το Λαύριο γινόταν ολοένα και πιο παραγωγικό καθώς προηγήθηκε και με +20 (67-87). Μάλιστα, δεν σταμάτησαν εκεί καθώς η ομάδα του Σερέλη προηγήθηκε και με +22 (69-91). Η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης με το Λαύριο να πανηγυρίζει μια ευρεία και δίκαιη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-42, 56-67, 81-95.