Aν και παρουσιάστηκε για ακόμα μια φορά δίχως τους Mitchell, McGriff και Madsen αλλά και τους Φλιώνη και Williams που τραυματίστηκαν χθες στη 2η ημέρα του «Νίκος Φασούρας», η ΑΕΚ ξεπέρασε σύντομα την οριακή ήττα από την Cluj χθες (17/9) και το απόγευμα της Κυριακής (18/9) κατάφερε να κερδίσει τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Περιστερίου με 65-59 -κλείνοντας έτσι το τουρνουά στο 1-1.

Το πρώτο ημίχρονα ήταν εξαιρετικά κοντά στο σκορ (16-18 στο 10′, 28-27 στο 15, 34-32 στο 20′), αλλά από την 3η περίοδο μέχρι και το τέλος της συνάντησης η Ένωση κατάφερε μέσα από την τρομερή της άμυνα (8 πόντους παθητικό στην 3η περίοδο, 9 πόντους παθητικό μέχρι το 35′ στην 4η περίοδο) να ανακτήσει την κυριαρχία της στον πίνακα του σκορ και να φτάσει πολλάκις κοντά ή και σε διψήφιες αποστάσεις (48-40 στο 30′, 59-49 στο 35′).

Ο Δικέφαλος του Βορρά προσπάθησε να επιστρέψει ξανά στην εξίσωση του αγώνα, ωστόσο η απόσταση ήταν αρκετά μεγάλη και τα χρονικά περιθώρια ιδιαίτερα στενά, με τον ΠΑΟΚ να γνωρίζει ακόμα μια φιλική ήττα κατά τη διάρκεια της φετινής offseason.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 34-32, 48-40, 65-59

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης 10, Φρέιζερ 13, Πετρόπουλος 2, Ξανθόπουλος, Φιλιππάκος 10, Περσίδης 2, Μαυροειδής 12, Παπαδάκης 9, Ουίλιαμς, Στρέλνιεκς 7.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 7, Ντάρκο-Κέλι 5, Ράιλι 15, Τσιακμάς 3, Χαντς 14, Μαργαρίτης 4, Πόλεϊ 6, Σλαφτσάκης 1, Χρηστίδης, Καμπερίδης, Σαλούστρος 3, Ρένφρο 1.

Μπορείτε να δείτε το φωτογραφικό υλικό της αναμέτρησης μέσω των κλικ που ακολουθούν: