Το δεύτερό του φιλικό παιχνίδι έδωσε ο Άρης απέναντι στην Καρδίτσα, με τους Θεσσαλονικείς έπειτα από την ήττα από την ΜΖΤ Σκοπίων να περνούν εύκολα με 69-89 από την θεσσαλική πόλη. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έδειξε καλά στοιχεία ενόψει των προκριματικών του FIBA Europe Cup, ενώ την διαφορά στην αναμέτρηση την έκανε η εμφάνιση των φιλοξενούμενων στο πρώτο μέρος, το οποίο έληξε με διαφορά 15 πόνων υπέρ τους (36-51).

Το προβάδισμα αυτό ήταν προϊόν του εξαιρετικού δευτέρου δεκαλέπτου (17-31), ωστόσο στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Αγγέλου αντέδρασαν και μείωσαν στους οκτώ (60-68). Στην τελική ευθεία του αγώνα οι “κιτρινόμαυροι” όχι μόνο κράτησαν την νίκη, αλλά ξέφυγαν ακόμη περισσότερο κι έτσι έφτασαν σε αυτήν την “φιλική” 20άρα απέναντι στους νεοφώτιστους, που έδωσαν ακόμη ένα ματς προετοιμασίας μετά τα παιχνίδια με το Περιστέρι.

Για τους νικητές ξεχώρισε η τετράδα Haggins, Goodwin, Τολιόπουλος και Νοte με 15,15,15 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ η εν λόγω τετράδα παικτών προστέθηκε το φετινό καλοκαίρι στον Άρη και τουλάχιστον σε αυτά τα πρώτα ματς δείχνει καλά επίπεδα προσαρμογής. Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Boheim και Ηunter με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ κανένας άλλος παίκτης δεν ήταν διψήφιος.

Αναλυτικά η ενημέρωση του Άρη:

Νικηφόρο ήταν το δεύτερο φιλικό της σεζόν για τον ΑΡΗ. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επιβλήθηκε στην Καρδίτσα της τοπικής ομάδας με 69-89.

Οι «κιτρινόμαυροι» στηρίχθηκαν σε δύο εκρηκτικά δεκάλεπτα, το δεύτερο και το τέταρτο, όπου με πολύ καλή άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση, πήραν διαφορές στο σκορ. Ο ΑΡΗΣ είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Γκούντγουιν, Τολιόπουλος, Χάγκινς, Νότε).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-4, όμως με πόντους των Χάγκινς και Νότε ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 11-9. Με τον Νότε να φτάνει τους 7 πόντους και τον Καββαδά να πετυχαίνει τέσσερις σερί, ο ΑΡΗΣ πέρασε με 15-17. Με τρίποντο του Τολιόπουλου από τα 8 μέτρα, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-20.

Με τον Γκούντγουιν να φτάνει στους 6 πόντους, ο ΑΡΗΣ πέρασε με 24-29 στο 15’. Ο Αμερικανός σέντερ και ο Νότε, ο οποίος έγινε ο πρώτος «διψήφιος» του ματς με 12 πόντους, έγραψαν το 29-37 στα 3’.30’’ πριν από το τέλος του ημιχρόνου και ο Χάγκινς με επτά σερί πόντους έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (29-44). Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Χόρκλερ έκαναν το 35-49. Ο Χάγκινς έγινε ο δεύτερος «διψήφιος» του ΑΡΗ με 11 πόντους για να κλείσει το ημίχρονο στο 35-51.

Με οκτώ σερί πόντους του Μποχέιμ η Καρδίτσα μείωσε σε 43-53. Γκούντγουιν και Τολιόπουλος σκόραραν αλλά οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο 53-58.  Τολιόπουλος και Καββαδάς κράτησαν τον ΑΡΗ (59-68) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 60-68.

Τολιόπουλος και Χάγκινς έφτασαν τους 15 πόντους και ο ΑΡΗΣ ξέφυγε με 65-78 και ο Γκούντγουιν επίσης με τον 15ο πόντο του έκανε το 65-82. Η υπόθεση – νίκη είχε κριθεί Ο Φίλλιος έβαλε… το κερασάκι στην τούρτα, κάνοντας το τελικό 69-89.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 35-51, 60-68, 69-89.

Α.Σ. ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ: Μποχέιμ 18 (5), Πριτζέτ 8, Αθηναίου 11 (3), Καρράς, Καλαιτζάκης, Χάντερ 17 (5), Αγραβάνης, Ντελόριερ 6, Αλεξούδης 3, Κώττας 6, Πεφάνης.

ΑΡΗΣ: Χόρκλερ 8 (2), Γκούντγουιν 15, Σανόγκο 4, Τολιόπουλος 15 (4), Σχίζας, Καββαδάς 8, Φίλλιος 3 (1), Νότε 12 (2), Σιδηροηλίας 2, Νετζήπογλου 7 (1), Χάγκινς 15 (2).