Ο Άρης ντούμπλαρε τις φιλικές του νίκες απέναντι στην Καρδίτσα, καθώς μετά την εύκολη νίκη στην θεσσαλική πόλη με 69-89 επιβλήθηκε των νεοφώτιστων και στην Θεσσαλονίκη με 81-70. Αυτό ήταν και το τελευταίο τεστ του Άρη πριν από το κρίσιμο παιχνίδι για τα προκριματικά του FIBA Europe Cup απέναντι στη λιθουανική Wolves (27/9). Από την άλλη οι παίκτες του Αγγέλου έδειξαν καλό πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ενώ γνώρισαν την ήττα, εξαιτίας του black out που υπέστησαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Το συγκρότημα του Καστρίτη ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση και πήρε από το πρώτο δεκάλεπτο προβάδισμα πέντε πόντων (21-16), ωστόσο στην συνέχεια το σκηνικό άλλαξε, με τους Θεσσαλούς να κυριαρχούν στην δεύτερη περίοδο και με ένα επιμέρους 14-28 να παίρνουν πλεονέκτημα εννιά πόντων (35-44). Ο Άρης ήταν ανώτερος από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους και χάρις στην εξαιρετική του άμυνα πήρε ξανά τα ηνία στο σκορ (56-55). Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι περίπου το 35′ (70-68), όμως οι “κιτρινόμαυροι” με ένα επιμέρους 11-2 επικράτησαν των αντιπάλων τους και μάλιστα με διψήφια διαφορά, δείχνοντας αρκετά έτοιμοι ενόψει της πολύ δύσκολης αναμέτρησης απέναντι στην Wolves.

Koρυφαίος για τους νικητές ήταν ο νεαποκτηθείς Note με 26 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν επίσης και οι Νετζήπογλου και Haggins με 11 πόντους έκαστος. Για τους Θεσσαλούς ξεχώρισε ο Batmon με 27 πόντους, ενώ τον συνεπικουρούσε ο Behaim με 14 πόντους.

Αναλυτικά η ενημέρωση του Άρη:

Ο ΑΡΗΣ κέρδισε την Καρδίτσα Βιολογικό Χωριό με 81-70, στο τελευταίο φιλικό του πριν από τον αγώνα με τη Wolves BC (Τρίτη 27/09) για τα προκριματικά του FIBA Europe Cup.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 46-26 σ’ αυτό το διάστημα, έφτασε στη νίκη. Πρώτος σκόρερ του ΑΡΗ ήταν ο JD Νότε με 26 πόντους, ενώ «διψήφιοι» ήταν οι Τζος Χάγκινς, Όμηρος Νετζήπογλου.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα, μέχρι που ο ΑΡΗΣ με ένα σερί 7-0 πέρασε 14-8. Το δεκάλεπτο έληξε στο 21-16, με τον Νότε να μετρά 8 πόντους και τον Καββαδά 6.

Στη δεύτερη περίοδο η Καρδίτσα «έτρεξε» ένα σερί 0-16 και προηγήθηκε με 24-32. Το ημίχρονο έκλεισε στο 35-44 με τον 16ο πόντο του Μπέιτμον.

Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο. Παίζοντας πολύ καλύτερη άμυνα και με εκφραστή τον Νετζήπογλου στην επίθεση, έκανε ένα επιμέρους 15-3 και πέρασε με 50-47. Το τρίποντο του Τολιόπουλου «έγραψε» το 56-55 του 30’.

Με 4 πόντους του Σχίζα ο ΑΡΗΣ πέρασε με 64-60. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 66-68 αλλά με σερί 6-0 οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν το 72-68. Μετά το καλάθι του Μπέιτμον, ο ΑΡΗΣ έβγαλε καλές άμυνες και με δύο τρίποντα του Νότε και ένα του Χάγκινς, γράφτηκε το τελικό 81-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 35-44, 56-55, 81-70.

ΑΡΗΣ: Χόρκλερ 9 (2), Γκούντγουιν 2, Σανόγκο 4, Τολιόπουλος 6 (1), Σχίζας 4, Καββαδάς 8, Νότε 26 (3), Φίλλλιος, Σιδηροηλίας, Νετζήπογλου 11, Χάγκινς 11 (2).

Καρδίτσα: Μποχίμ 14 (3), Πρίτζετ 7 (1), Μπέιτμον 27 (2), Αθηναίου 2, Καλαιτζάκης, Χάντερ 3 (1), Ντελόιερ 8, Τσούκας, Κώττας 2, Γκάμπροβσεκ 7 (1).