Άρης-Περιστέρι 81-73

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Άρης κόντρα στο Περιστέρι έχοντας τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Gallinat με 18 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Ragland με 19.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Άρη να πατάει καλύτερα στο παρκέ και να βρίσκει λύσεις στην επίθεση κυρίως μέσα στο καλάθι με αποτέλεσμα να προηγούνται στο 10′ με 18-12. Παρόμοιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το Περιστέρι να έχει ως κύριο εκφραστή τον Dangubic και τους Θεσσαλονικείς να βρίσκουν τις λύσεις κυρίως μέσω του Blumbergs.

Στο δεύτερο μέρος, ο Άρης ανέβασε στροφές και με τους De Sousa και Gallinat εκμεταλλευόμενοι τα νεκρά διαστήμα του Περιστερίου προηγήθηκαν με 59-46. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο σφίγγοντας ακόμη περισσότερο την αμυνά τους και σε συνδυασμό με το step up του Gallinat προηγούνταν με +13 τρία λεπτά πριν τη λήξη (77-64). Το Περιστέρι έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια στο τέλος μειώνοντας στους έξι (79-73) μη μπορώντας να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 37-30, 59-46, 81-73.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 97-85

Ακόμη μια νίκη σημείωσε ο Παναθηναϊκός αυτή τη φορά απέναντι στον ΠΑΟΚ. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Nunn με 21 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Alston με 18.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους Πράσινους ναι μπαίνουν νωθρά στο παρκέ και τον ΠΑΟΚ να εκμεταλλεύεται τις ευκαιρίες στο ανοιχτό γήπεδο με κύριο εκφραστή τον Gillmore που ήδη είχε 11 πόντους. Έτσι ο Δικέφαλος του Βορρά είχε προβάδισμα πέντε πόντων (17-22). Μάλιστα, στην έναρξη της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε και στο +9 (17-26). Ωστόσο, οι Πράσινοι έκαναν ένα μικρό σερί με πρωταγωνιστή τον Nunn, έχοντας όμως τις αντιδράσεις από μεριάς ΠΑΟΚ. Έτσι, το ημίχρονο έληξε ισόπαλο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός μπήκε θέλοντας να επιβάλλει τα δικά του θέλω, άνοιξε το γήπεδο και με επιμέρους 15-5 προηγήθηκε με +10 (60-50) με το σκορ μέσα σε λίγα λεπτά να διαμορφώνεται στο 66-50. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Μήτογλου έκανε το step up και διαμόρφωσε το 74-62. Στη τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε για την ανατροπή με τον Alston να μειώνει στους τέσσερις (80-76). Vildoza και Μήτογλου όμως αντέδρασαν από πλευράς Παναθηναϊκού και ανέβασαν την διαφορά στο +11 (91-80) 1,5 λεπτό πριν τη λήξη. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα και οι Πράσινοι παρέμειναν αήττητοι.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 45-45, 74-62, 97-85