ΠΑΟΚ – Μαρούσι 79-85: Άλωσε τη Πυλαία το Μαρούσι

Μεγάλο διπλό ενόψει της συνέχειας για το Μαρούσι καθώς επικράτησε του ΠΑΟΚ στη Πυλαία. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Briscoe με 18 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Harrison με 17.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Δικέφαλο του Βορρά να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να προηγείται στο πρώτο δεκάλεπτο με +7 (21-14). Εν συνεχεία, το Μαρούσι με πρωταγωνιστή τον Woodard μείωσε τη διαφορά αλλά ο ΠΑΟΚ με τον Harrison είχε τις απαντήσεις.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το ρυθμό, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και κατάφεραν να προηγηθούν στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου με 51-50. Εν συνεχεία όμως, Fridrikson και Harrison έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους (60-59). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Briscoe πήρε το όπλο του και έδωσε στο Μαρούσι προβάδισμα πέντε πόντων (67-72). Μάλιστα, προηγήθηκε και με +8 (69-77). O Δικέφαλος του Βορρά πίεσε και πλησίασε στους τέσσερις χωρίς ωστόσο να κάνει την ολική ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 42-38, 60-59, 79-85

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Καρδίτσα – Προμηθέας 101-72: Έτρεχε με 101 η Καρδίτσα!

Επιβλητική νίκη πέτυχε η Καρδίτσα κόντρα στον Προμηθέα που έκανε την αναμέτρηση παράσταση για ένα ρόλο. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Mack με 30 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διασώθηκε ο Hale με 24.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για την Καρδίτσα η οποία με επιθετικό πλουραλισμό στο πρώτο δεκάλεπτο με 27-11. Η ίδια εικόνα και στη δεύτερη περίοδο με τον Mack να είναι κυρίαρχος με 18 πόντους και οι γηπεδούχοι να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 54-38.

Παρόμοιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο με την Καρδίτσα να διατηρεί διαφορές άνω των 20 πόντων (77-55). Η Καρδίτσα δεν άφηνε περιθώρια στον Προμηθέα ο οποίος μπορούσε να βρει λύσεις μόνο μέσω του Hale. Έτσι, οι γηπεδούχοι πήραν μια υπερπολύτιμη νίκη ενόψει της συνέχειας με κυρίαρχο μάλιστα τρόπο.

Τα δεκάλεπτα: 27-11, 54-38, 77-55, 101-72

Άρης – Απόλλων Πατρών 76-63: Με το δεξί στο 2024 οι Θεσσαλονικείς

Χάρις σε ένα καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, όταν και τρέχοντας επί μέρους σκορ της τάξης του 21-10 κατάφερε να μετατρέψει το ισχνό +4 (35-31) του πρώτου μέρους σε +15 (56-41) στο 30′, ο Άρης λύγισε (και) τον Απόλλωνα Πατρών με … ανοίγοντας λογαριασμό για το νέο έτος.

Η τριάδα των Τολιόπουλου (17 πόντοι, 3-6 τρίποντα), Μπλούμπεργκς (13 πόντοι, 3-4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) και Γκάλινατ (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ) τα έκανε όλα για την ομάδα του Καστρίτη, η οποία πατάει συνεχόμενα από την αρχή της σεζόν με γερά βήματα στην πρώτη εξάδα – επτάδα του βαθμολογικού πίνακα της λίγκας.

Τα Δεκάλεπτα: 17-14, 35-31, 56-41, 76-63