ΑΕΚ-Ολυμπιακός 80-92: Στο ρελαντί οι Ερυθρόλευκοι

Δίχως να φορτσάρουν οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν της ΑΕΚ και παραμένουν με μια ήττα στο πρωτάθλημα. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Παπανικολάου με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ ενώ στην αντίπερα όχθη διακρίθηκε ο McRae με 21.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης και ο ρυθμός άνοιξε από τα πρώτα λεπτά με τον Ολυμπιακό να έχει ισχνό προβάδισμα (8-10). Εν συνέχεια, οι Ερυθρόλευκοι άνοιξαν τη διαφορά με πρωταγωνιστή τον Williams-Goss και έκλεισαν την περίοδο στο +7 (16-23). Στη δεύτερη περίοδο, η Ένωση υπέπεσε σε αβίαστα λάθη και ο Μήτρου-Λονγκ με προσωπικές ενέργειες ανέβασε τη διαφορά στο +11 (18-30). Oι γηπεδούχοι όμως πίεσαν στην άμυνα και με τους Νετζήπογλου και Καράμπελα μείωσαν στους πέντε (35-40). Ο Ολυμπιακός πήρε ξανά διψήφια διαφορά με τον Παπανικολάου να διαμορφώνει το 49-39 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν με την ίδια όρεξη έχοντας τον Παπανικολάου σε μεγάλη μέρα μαζεύοντας ήδη 10 ριμπάουντ και έτσι προηγήθηκε με +13 (45-58). Η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα με τον McRae να βοηθάει επιθετικά από πλευράς ΑΕΚ. Η εικόνα δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να προσπαθούν για την ανατροπή αλλά στο τέλος οι φιλοξενούμενοι πήραν μια ακόμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 39-49, 57-71, 80-92.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Παναθηναϊκός-Περιστέρι 90-75: Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Grant οι Πράσινοι

Αήττητος παρέμεινε ο Παναθηναϊκός στο ελληνικό πρωτάθλημα καθώς επικράτησε του Περιστερίου. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Grant με 26 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Ragland με 14.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους Πράσινους να πατούν καλύτερα στο παρκέ και χτυπώντας μέσα στη ρακέτα προηγήθηκαν με 25-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, οι Περιστεριώτες άλλαξαν την εικόνα τους και με ένα επιμέρους 26-15 και με πρωταγωνιστή τον Τhompson προηγήθηκαν με +3 (41-44).

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τα ηνία του αγώνα από τα μέσα της τρίτης περιόδου και μετά όταν Grant και Grigonis έκαναν το step up. Μάλιστα, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με επιμέρους 11-4 ο Παναθηναϊκός πήρε διψήφια διαφορά (78-67) την οποία δεν έχασαν μέχρι και το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 41-44, 90-75

Κολοσσός-Λαύριο 88-73: Με όπλο τη τέταρτη περίοδο οι Ροδίτες πήραν το ροζ φύλλο

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Κολοσσό να πατάει καλύτερα στο παρκέ και έχοντας ως κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Goudelock. Εν συνεχεία όμως, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν προηγήθηκαν μάλιστα με τους Ροδίτες όμως να έχουν τις απαντήσεις και να έχουν το προβάδισμα στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μέρος, οι Ροδίτες διατήρησαν το προβάδισμα και μάλιστα στο τέλος της περιόδου πήραν και διψήφιες διαφορές (64-54). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Goudelock και Parrentes εκτόξευσαν τη διαφορά στο +19 και έτσι πανηγύρισαν το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-37, 64-54, 88-73.