Ιωνικός-Προμηθέας Πάτρας 66-74: Επαγγελματική νίκη για τους Πατρινούς

Έχοντας τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ο Προμηθέας πήρε μια ακόμη σημαντική νίκη εν’ όψει της τελικής οκτάδας εκτός έδρας απέναντι στον Ιωνικό. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Thomasson με 16 πόντους ενώ από πλευράς των γηπεδούχων που πάλεψαν όσο μπορούσαν διακρίθηκε ο Μαυροκεφαλίδης με 19.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστή τον Cowan προηγήθηκαν με +10 (10-20). Ωστόσο, ο Ιωνικός με όπλο την αμυνά του κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του διαφορά και με πρωταγωνιστή τον Lacy μείωσε στο έναν (22-23). Στη δεύτερη περίοδο, Kulboka και Thomasson ήταν αρκετά αποτελεσματικοί στη περίμετρο και έδωσαν και πάλι διψήφια διαφορά στην ομάδα τους (35-45). Στο δεύτερο μερος, η ψαλίδα άνοιξε ακόμη περισσότερο με τον Μαυροκεφαλίδη να αποτελεί τον μοναδικό επιθετικό πόλο του Ιωνικού. Στη τέταρτη όμως περίοδο επιχείρησαν μια αντεπίθεση που έφτασε μέχρι το -6 (60-66) που όμως δεν είχε απόλυτη επιτυχία.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 35-45, 48-64, 66-74.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Κολοσσός Ρόδου-Καρδίτσα 73-62: Με οδηγό την έδρα οι Ροδίτες

Ο Κολοσσός Ρόδου κέρδισε για ακόμη μια φορά εντός έδρας. Αυτή τη φορά επικράτησε της Καρδίτσας που παρουσίασε αρκετές αδυναμίες στο παιχνίδι της. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Moreira ο οποίος σκόραρε 20 πόντοι και μάζεψε 12 ριμπάουντ μοιράζοντας 2 ασίστ ενώ από πλευράς των ηττημένων διασώθηκε ο νεοφερμένος Gallinat με 20.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση καθώς άνοιξαν τη διαφορά από πολύ νωρίς χάρη στη πολύ καλή τους άμυνα (23-9). Ο ίδιος ρυθμός συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με την Καρδίτσα να στηρίζεται μονάχα στις εμπνεύσεις των Pridgett και Gallinat. Το +20 ήταν γεγονός (36-16). Η επιθετική ραψωδία των Ροδιτών συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο καθώς κρατούσαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (55-37). Η Καρδίτσα επιχείρησε μια αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο φτάνοντας στο σκορ στο 59-51. Δεν κατάφερε όμως την ολική ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 40-25, 55-45, 73-62.