Απόλλων Πάτρας – Άρης 70-77

Τη πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα εκτός έδρας πέτυχε ο Άρης καθώς επικράτησε του Απόλλωνα με 77-70 με τους Πατρινούς να πληρώνουν τα πολλά λάθη τους και τις χαμένες βολές. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Gallinat με 20 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Washigton με 22.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Άρη να μπαίνει πιο αποφασισμένος και να επιβάλλει τα δικά του «θέλω» κόντρα στους Πατρινούς. Έτσι, με πρωταγωνιστή τον Μποχωρίδη προηγήθηκε με +10 στο τέλος της πρώτης περιόδου (13-23). Εν συνεχεία, ο Απόλλωνας προσπάθησε να ψαλιδίσει τη διαφορά και με πρωταγωνιστή τον Washigton μείωσε στους οκτώ πριν την ανάπαυλα (35-43).

Στο δεύτερο μέρος, ο Άρης επανήλθε στα στάνταρ της πρώτης περιόδου και με τον Gallinat ανέβασε τη διαφορά στο +16 (39-55). Οι γηπεδούχοι πίεσαν αλλά οι Θεσσαλονικείς με τον Kar ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +13 (50-63). Στη τέταρτη περίοδο, οι Πατρινοί ήθελαν να δώσουν γρήγορο ρυθμό για την ανατροπή, ωστόσο τέσσερα λεπτά πριν το τέλος ο Άρης προηγούνταν με 12 (59-71). Εντούτοις, ο Απόλλωνας δεν το έβαλε κάτω και ο Washigton μείωσε στους πέντε (66-71). Ο Osborn είχε 0/2 βολές 25” πριν τη λήξη και το σκορ στο 70-75 υπέρ του Άρη. Ο Γκιουζέλης αστόχησε σε δύο δύσκολα τρίποντα και ο Άρης πήρε τη πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 35-43, 50-63, 70-77.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Βετούλας): Γουάσινγκτον 22 (5/9 τρίποντα), Σταρκς 20 (8 ασίστ), Σκορδίλης 1, Φιλιππάκος, Σαλούστρος, Μπλέιλοκ, Βησσαρίου 6 (2/4 τρίποντα), Όσμπορν 6 (4 ριμπάουντ), Καφέζας, Γκιουζέλης 10, Κογιώνης, Μουράτος 4.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 7 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καρ 10 (2 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 11 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Βτε Σόουζα 9 (3 ριμπάουντ), Γκάλινατ 20 (4/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα), Σλαφτσάκης 6, Τολιόπουλος 11 (7 ριμπάουντ), Κατσίβελης, Φίλιος, Περσίδης, Χάρελ 3 (1), Καλόγηρος.

Μαρούσι – ΠΑΟΚ 75-80

Σεφτέ στο πρωτάθλημα έκανε ο ΠΑΟΚ ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας του Αμαρουσίου σε ένα αμφίρροπο ματς. Μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Fridrikson με 22 πόντους και 9 ασίστ ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Γιαννόπουλος με 19.

Ισορροπημένο ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες με τον ΠΑΟΚ να έχει ένα ισχνό προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-19). Παρόμοιο σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο με το Μαρούσι να βελτιώνεται επιθετικά και με πρωταγωνιστή τον Randulija να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο +1 (40-39).αι

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου και με τους Γιαννόπουλο και Randulija προηγούνταν με το ισχνό 59-55. Στη τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες βρίσκονταν σε σχετική ισορροπία με τον ΠΑΟΚ να έχει ένα μικρό προβάδισμα χάρη στις εμπνεύσεις του Harrison. Ο Γιαννόπουλος όμως με τρίποντο από τα οκτώ μέτρα μείωσε στον πόντου 1,5 λεπτό πριν τη λήξη (75-76). Ο McNease ευστόχησε σε δύο βολές και 23” πριν τη λήξη ο ΠΑΟΚ προηγούνταν με +3. Ο Fridrikson έκλεψε τη μπάλα από τον Peno και έτσι σφράγισε τη πρώτη νίκη του Δικεφάλου του Βορρά.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 40-39, 59-55, 75-80.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Σκαραφίγκας): Χιλ 5 (2/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Πένο 13 (1/1 δίποντο, 3/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Στασινός, Τζούστον 10 (3/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ραντούλιτσα 13 (5/9 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπρίσκο 15 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/5 βολές), Μπόγρης, Νικολαΐδης, Ιορδάνου, Γιαννόπουλος 19 (5/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φλάτεν (0/4 σουτ), ΜακΝίς 10 (4/6 δίποντα, 2/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Χάρισον 19 (3/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/10 βολές, 7 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 22 (1/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 8/12 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαργαρίτης 6 (2/6 σουτ), Γκίλμορ 4, Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 8 (3/6 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Αρσενόπουλος, Μπελιάουσκας 11 (2/3 δίποντα, 5/5 βολές)

Περιστέρι – Παναθηναϊκός 64-66

Άλωσε το Περιστέρι ακόμα και αν βρέθηκε στο -19 στις αρχές της 3ης περιόδου ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε εν τέλει στα τελευταία δευτερόλεπτα με 66-64 με καλάθι του Λεσόρτ φτάνοντας στο 2/2 στη φετινή Basket League.

Το Περιστέρι κατάφερε να ξεφύγει τόσο με 12 πόντους στο φινάλε του πρώτου μέρους αλλά και με 19 στις απαρχές της 3ης, με τον ΠΑΟ να παλεύει να κάνει τη δική του ανατροπή και με πρωταγωνιστές τους Καλαϊτζάκη, Γκριγκόνις και Γκραντ να καταφέρνει στο 36′ να μειώσει μετά από πολλή ώρα σε απόσταση καλαθιού μετά από συνεχόμενους πόντους του τελευταίου. Λίγο αργότερα δε, ο Λιθουανός γκαρντ με ένα δυναμικό γκολ φάουλ θα ισοφάριζε σε 64-64 με περίπου 1.5 λεπτό για το τέλος.

Οι δύο ομάδες θα ήταν άστοχες στη συνέχεια, με τον Λεσόρτ ωστόσο να αρπάζει το επιθετικό ριμπάουντ από το χαμένο τρίποντο του Γκραντ και με σχεδόν 7.5” για το τέλος έφερε μπροστά το τριφύλλι με 64-66. Όλα θα κρίνονταν πια στην τελευταία επίθεση…

Το Περιστέρι αστόχησε σε δύο δόσεις στην τελευταία του επί της ουσίας επίθεση του ματς και… χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟ, που ανέβηκε στο 2-0 για φέτος.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 4 (2/7 σουτ, 4 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 6 (2/7 σουτ), Χαντς 6 (2/7 σουτ), Κασελάκης 8 (2), Τόμπσον 5 (2/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 6 (3/3 δίποντα, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης, Ρένφρο 12 (6/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς 11 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χουγκάζ 4 (2/9 σουτ), Ζούγρης 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπαλτσερόφσκι 2 (9 ριμπάουντ), Γκραντ 11 (3/12 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Γκριγκόνις 20 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/6 βολές), Ερνανγκόμεθ 4 (2/9 σουτ, 8 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 16 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Μωραΐτης, Παπαπέτρου, Λεσόρ 8 (4/5 δίποντα), Αντετοκούνμπο, Μαντζούκας 3 (1)