Μεγάλη νίκη για το στόχο της παραμονής πήρε ο Ιωνικός στη Νίκαια απέναντι στο ΠΑΟΚ με σκορ 74-71. Ο Kapelan ήταν ο ήρωας του παιχνιδιού καθώς πέτυχε το μεγάλο τρίποντο νίκης 6” πριν τη λήξη. Μάλιστα ήταν και ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους ενώ από πλευράς των ηττημένων ξεχώρισε ο Franke με 22.

Το ξεκίνημα της αναμετρήσης ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις πίσω από τα 6,75 (5-5). Lacy και Μαυροκεφαλίδης έδωσαν το έναυσμα στην ομάδα τους και με ένα σερί 11-0 προηγήθηκαν με 16-5. Ο Franke έκανε τη προσπαθειά του να μειώσει τη διαφορά αλλά ο Μάντζαρης έστειλε με τρίποντο τη διαφορά στους 12 (25-13). Σε εκείνο το σημείο όμως, ο ΠΑΟΚ ανέβασε την αποδοσή του και με ένα γρήγορο 7-0 μείωσε στους πέντε (25-20). Στη δεύτερη περίοδο, ο Ιωνικός διατηρούσε ένα σταθερό ισχνό προβάδισμα (30-24) με τους Lacy και Simmons να ηγούνται της επίθεσης. Hands και Polley όμως έριξαν την διαφορά στους τρεις (34-31) για να το φέρει το ματς στα ίσια ο δεύτερος (34-34). Μάλιστα, 28” πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Hands έδωσε προβάδισμα στο ΠΑΟΚ (38-39).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε αρκετά νευρικά και για τις δύο ομάδες καθώς έκαναν αρκετά αβίαστα λάθη με τον Δικέφαλο του Βορρά ωστόσο να έχει το προβάδισμα (40-42). Καθώς περνούσε η ώρα, ο Ιωνικός ήταν ολοένα και πιο άστοχος και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο και προηγήθηκαν με +8 (43-51). Σε αυτό το σημείο, οι γηπεδούχοι φόρτσαραν και μείωσαν στους δύο (51-53) ενώ στη λήξη της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά. Η τέταρτη περίοδος χαακτηρίστηκε στα πρώτα λεπτά της από μεγάλη ένταση καθώς προκλήθηκε επεισόδιο ανάμεσα σε Μάντζαρη και Λυκογιάννη. Στα του ματς, οι δύο ομάδες βρίσκονταν μέχρι τα μέσα της περιόδου κοντά στο σκορ (62-61). Δύο λεπτά πριν τη λήξη ο Kapelan με τρίποντο έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στον Ιωνικό (70-64). Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ επανέρχεται και ο Hands 49” πριν τη λήξη μειώνει στο έναν (70-69) για να δώσει ο Franke προβάδισμα στα 18” (70-71). Ο Kapelan όμως με μεγάλο τρίποντο προσπέρασε στο σκορ (73-71). Ο Riley αστόχησε στο τρίποντο νίκης και έτσι η ομάδα της Νίκαιας πήρε μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 38-39, 54-53, 74-71.