Στην πρώτη του φιλική νίκη κατάφερε να φτάσει το απόγευμα της Τετάρτης (14/9) ο Αθλητικός Σύλλογος Καρδίτσας που υποδέχθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριό του (προσεχώς «Γιάννης Μπουρούσης») τον ΓΣ Ελευθερούπολης, τον οποίο και κέρδισε σχετικά δύσκολα εν τέλει με 82-69.

Ουσιαστικά, το κλειδί για να φτάσουν στη νίκη οι Θεσσαλοί ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, όταν και επιτρέποντας μόλις 10 πόντους στα μετόπισθέν τους κατάφεραν να ξεφύγουν με 8 πόντους (55-47) στο 30′ -μοιάζοντας πλέον το νούμερο ένα φαβορί για την κατάκτηση του άτυπου ροζ φύλλου αγώνα.

Aπό εκεί και πέρα μάλιστα, οι γηπεδούχοι και νεοφώτιστοι στη Basket League μετά και το περσινό πρωτάθλημα στην Α2 Ανδρών πέτυχαν περίπου 30 πόντους στην 4η και τελευταία περίοδο (27 για την ακρίβεια) και «καθάρισαν» με συνοπτικές διαδικασίες την υπόθεση «νίκη» από νωρίς σχετικά.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 37-37, 55-47, 82-69