Ο Ολυμπιακός έπιασε πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης από το πρώτο κιόλας δευτερόλεπτο του αγώνα, με συνέπεια να διαλύσει τον Κολοσσό Ρόδου (59-102), ο οποίος σε κανένα σημείο του αγώνα δεν αντιστάθηκε στους νταμπλούχους Ελλάδος. Με αυτόν τον τρόπο οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο 3-0 στην Basket League και ετοιμάζονται πλέον για το κρίσιμο ματς της Πέμπτης απέναντι στην Efes Anadolu, την ώρα που η αρμάδα του Segura γνώρισε την δεύτερη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα κι υποχώρησε στο 1-2. Από την πλευρά των Πειραιωτών ξεχώρισαν οι Peters (16 πόντοι, έξι ριμπάουντ), Milutinov (13 πόντοι) και Williams  – Goss (13 πόντοι), ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κολοβέρος με 13 πόντους και πέντε ασίστ.

Οι φιλοξενούμενοι κυκλοφορούσαν εξαιρετικά την μπάλα, ήταν εύστοχοι από την περίμετρο και σε συνδυασμό με την πολύ πιεστική τους άμυνα πήραν αρκετά νωρίς πλεονέκτημα έξι πόντων (2-8). Το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα εξακολουθούσε να είναι κυρίαρχο και αποσπάστηκε με εννιά (5-14), ενώ λίγο αργότερα πήρε προβάδισμα 12 πόντων (7-19). Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο στα επόμενα λεπτά και έτσι οι νταμπλούχοι Ελλάδος έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +14 (12-26). Οι “ερυθρόλευκοι” δεν άφηναν το πόδι από το γκάζι και με τους Nikola Milutinov και Κώστα Παπανικολάου να είναι πολύ αποδοτικοί ξέφυγαν με 22 πόντους (18-40), με τους Ροδίτες να προσπαθούν να φανούν πιο ανταγωνιστικοί και κλείνουν την ψαλίδα στους 18 (26-44). Βέβαια, οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν ξανά ρυθμό και οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα στο +21 (28-49), το οποίο έβαλε τις βάσεις της επικράτησής τους από νωρίς.

O Ολυμπιακός δεν άφηνε το πόδι από το γκάζι και με πρωταγωνιστή τον Nigel Williams – Goss πήρε αέρα 29 πόντων (32-61) για πρώτη φορά στον αγώνα, την στιγμή που στα επόμενα λεπτά πήρε απόσταση 35 πόντων (32-67). Μάλιστα οι Πειραιώτες εξακολουθούσαν να κάνουν ό,τι θέλουν και στις δύο πλευρές του παρκέ και με αυτόν τον τρόπο οδηγήθηκαν στην τελική ευθεία της αναμέτρησης με το πάρα πολύ μεγάλο +39 (38-77). Ο Κολοσσός είχε παραδοθεί πλέον πλήρως στις ορέξεις των “ερυθρολεύκων”, που με ωραίο καλάθι του Πάπας μετά από close out ξέφυγαν με 49 πόντους (39-88).

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 28-49, 38-77, 59-102