Το πρώτο παιχνίδι στη φετινή περίοδο προετοιμασίας είχε θετικό πρόσημο για το Λαύριο, που επικράτησε του πανεπιστημίου Stanford με σκορ 91-87 στο κλειστό γυμναστήριο της Γλυφάδας.

Ο Κώστας Μέξας είχε την ευκαιρία να ελέγξει την κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι παίκτες του αλλά και να δοκιμάσει και διαφορετικά σχήματα.

Το Λαύριο προηγήθηκε με 29-21 στο πρώτο δεκάλεπτο, στηριζόμενο στο μακρινό σουτ, διατήρησε αυτή τη διαφορά και στο ημίχρονο (48-41) και παρά την κούραση οι παίκτες του Μέξα είχαν τον τρόπο να διατηρήσουν τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα.

Το Stanford με πρωταγωνιστή τον Αντρέι Στογιάκοβιτς προσπάθησε να προσπεράσει, όμως το Λαύριο προηγήθηκε με 72-69 και έκλεισε το παιχνίδι με σκορ 91-87.

Ο Μέξας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, εκτός από τους Marcus Thornton και Θόδωρο Ζάρα, οι οποίοι έμειναν εκτός.