Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο απάντησε στη βαριά, έστω και ανεπίσημη, ήττα με 100αρα από τον ΠΑΟΚ πριν από μερικές ώρες η ΑΕΚ, η οποία έκαμψε την αντίσταση του ΑΣ Καρδίτσας με 90-68 το μεσημέρι της Κυριακής (24/9) στο πλαίσιο της δεύτερης ημέρας του “Μαυροσκούφεια” στη Θεσσαλονίκη.

Η Ένωση ήδη από την 1η περίοδο της αναμέτρησης πρόλαβε να αποδείξει πως έχει αφήσει πίσω της για τα καλά την ήττα από τον Δικέφαλο του Βορρά και σκοράροντας στο πρώτο δεκάλεπτο 31 πόντους και στο δεύτερο δεκάλεπτο 27 πόντους κατάφερε να αγγίξει ήδη από το πρώτο μέρος το φράγμα των 60 πόντων ξεφεύγοντας από νωρίς στον πίνακα του σκορ με 25 πόντους διαφορά (58-33).

Στα επόμενα λεπτά όχι απλά δεν άλλαξε τίποτα αλλά η ομάδα του Coach Plaza δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα των 20+ πόντων στην 3η περίοδο και μπαίνοντας στην 4η και πάλι στο +25 (72-47) έδειξε πως δε θα ανησυχήσει άλλο σήμερα.

Τα Δεκάλεπτα: 31-18, 58-33, 72-47, 90-68