Αν και δυσκολεύτηκε σε ορισμένα σημεία του παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει ακόμη μια νίκη απέναντι στον ελλειπή αλλά μαχητικό Άρη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Λαρεντζάκης με 20 πόντους και 10 ασίστ ενώ από πλευράς των φιλοξενούμενων διακρίθηκε ο Τολιόπουλος με 15.

Αν και ο Ολυμπιακός ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα το ματς, εντούτοις ο Βεζένκοφ με πέντε προσωπικούς πόντους έδωσε το προβάδισμα με 5-2. Ο Νετζήπογλου είχε τις απαντήσεις και με 2/2 τρίποντα έδωσε το προβάδισμα στον Άρη (5-8). Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν έντονα στην άμυνα με αποτέλεσμα να περιορίσει σε σημαντικό βαθμό τα επιθετικά ατού των ερυθρόλευκων. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με ένα φοβερό τρίποντο του Mckissic στην εκπνοή (16-13). Στη δεύτερη περίοδο, ο Άρης δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό με τη ζώνη ενώ βρισκόταν και κοντά στο σκορ (23-20). Παράλληλα, οι ερυθρόλευκοι έκαναν αρκετά αβίαστα λάθη. Οι γηπεδούχοι από εκείνο το σημείο αύξησαν την πίεση τους και προηγήθηκαν με 29-21. Ο Hochler όμως ξαναμείωσε με ένα γρήγορο 4-0. Peters και Black έστειλαν τη διαφορά στους 10 (37-27). Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο χάρη στους Λούντζη, Λαρεντζάκη και Mckissic (45-31).

Στο δεύτερο μέρος παρά τους τέσσερις γρήγορους πόντους του Notae, ο Παπανικολάου ευστόχησε σε τρίποντα και έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα 15 πόντων (50-35). O Άρης εφάρμοσε και πάλι ζώνη και έτσι μείωσε σε 50-43 καθώς ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά στατικός. Η αστοχία των ερυθρόλευκων και το γκολ-φαουλ και πάλι του Notae έριξαν τη διαφορά στους πέντε (50-45). 10-0 δηλαδή σερί για τους φιλοξενούμενους. Peters και Λαρεντζάκης με ένα επιμέρους 5-0 άνοιξαν τη ψαλίδα και πάλι στους 10 (55-45). Ο Λαρεντζάκης ήταν σε μεγάλο εκτελεστικά και δημιουργικά παιχνίδι και οδήγησε την ομάδα του στη τέταρτη περίοδο στο +12 (67-55). Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε αρκετή ένταση με τον κόουτς Μπαρτζώκα να αποβάλλεται με δύο τεχνικές ποινές. Μετά από ώρα ο Φίλλιος με τρίποντο μείωσε στους εννέα (71-62). Λούντζης και Λαρεντζάκης με διαδοχικούς πόντους απεκατέστησαν και πάλι τη τάξη (80-66). Στο τέλος, Βεζένκοφ και Mckissic κλείδωσαν μια ακόμη νίκη του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 45-31, 67-55, 89-75.