Το Περιστέρι ήταν ανώτερο από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα, με συνέπεια να επικρατήσει τελικά με άνεση επί του ΠΑΟΚ (64-81), να κάνει το 2-0 στην σειρά και να βρίσκεται μία ανάσα από την κατάκτηση της τρίτης θέσης. Από την πλευρά των νικητών ξεχώρισαν οι Denmon (17 πόντοι), Μωραΐτης (17 πόντοι), Bilan (14 πόντοι, 13 ριμπάουντ), ενώ από την άλλη πλευρά διακρίθηκε ο Franke με 16 πόντους.

Oι γηπεδούχοι εκκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση, καθότι έτρεξαν ένα σερί 9-0, χάρις στο οποίο πήραν στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα ένα πλεονέκτημα της τάξης των έξι πόντων (11-5). Η ομάδα του Τακιανού εξακολουθούσε να έχει το πόδι πατημένο στο γκάζι και έφτασε γρήγορα στο +9 (24 -15), ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +7 (24-17). Ο ρυθμός στην συνέχεια έπεσε πάρα πολύ, με τον “Δικέφαλο του Βορρά” να μην πτοείται και να παραμένει στην πρωτοπορία του σκορ χωρίς να αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα (30-23). To συγκρότημα του Σπανούλη ανέβασε στροφές και στις δύο πλευρές του παρκέ και έφερε άμεσα το παιχνίδι στον πόντο (32-31), ενώ στην συνέχεια πήρε αέρα εννιά πόντων (32-41) και τελικά οδηγήθηκε στην ανάπαυλα στο +8 (33-41).

Οι “ασπρόμαυροι” έβγαλαν αντίδραση και με ένα τεράστιο τρίποντο του Σαλούστρου έτρεξε ένα σερί 5-0 και πλησίασε στους έξι πόντους (38-44), αλλά οι “κυανοκίτρινοι πήραν αέρα 10 πόντων (38-48). Ο ΠΑΟΚ για ακόμη μία φορά φώναξε παρών στον αγώνα και έκλεισε την ψαλίδα στους πέντε (43-48), την ώρα που λίγο αργότερα έγινε πιο απειλητικός (46-48). Παρά την πίεση των γηπεδούχων, οι “Πρίγκιπες της Δυτικής όχθης” κατάφεραν να πάνε στην τελική ευθεία του αγώνα με ένα μικρό προβάδισμα (52-56). Το σύνολο του Σπανούλη ήταν πολύ συμπαγές αμυντικά κι ήλεγξε πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και ξέφυγε εκ νέου με εννιά πόντους (57-66), ενώ στα επόμενα λεπτά οι Περιστεριώτες ανέβασαν κι άλλο την διαφορά κι έφτασαν άνετα νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 33-41, 52-56, 64-81