Με κύριο όπλο την άμυνά του στα τελευταία λεπτά, όπου κράτησε τον ΠΑΟΚ στο 36% μόλις στην 4η περίοδο αλλά και τους Bilan – Denmon να είναι για ακόμα μια φορά clutch, το Περιστέρι, αν και δεν πήρε ούτε έναν πόντο από τον Francisco, λύγισε τον Δικέφαλο του Βορρά με 71-65 στο τέλος και έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά στους Μικρούς Τελικούς της Basket League!

Παρά το γεγονός πως οι δύο ομάδες εκτελούσαν με μια μεγάλη μεταξύ τους διαφορά στην ευστοχία στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου (11-20 σουτ/3-5 τρίποντα το Περιστέρι , 8-22 σουτ/3-7 τρίποντα ο ΠΑΟΚ μέχρι και το 16′) και οι γηπεδούχοι έστω και οριακά ήταν διαρκώς μπροστά στον πίνακα του σκορ (11-8 στο 4′, 17-13 στο 8′, 31-25 στο 16′, 34-28 στο 18′), οι Θεσσαλονικείς βρήκαν μερικά μεγάλα σουτ από απόσταση και με δίδυμο… φωτιά τους Τσιακμά και Franke, που μέτρησαν από 8 πότους, πρόλαβαν να μπουν στα αποδυτήρια πίσω μόλις με τέσσερις πόντους (37-33).

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο δεύτερο μέρος παρά την αισθητή αλλαγή στην αποτελεσματικότητα των δύο αντιπάλων (5-15 σουτ, 0-6 τρίποντα το Περιστέρι, 7-10 σουτ, 4-6 τρίποντα ο ΠΑΟΚ), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν από τις απαρχές του τρίτου δεκαλέπτου (48-46 στο 26′, 50-51 στο 27′) μέχρι και τα τέλη της 4ης περιόδου (58-61 στο 33′, 64-69 στο 39′), η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ευτύχησε αφενός με 2/2 βολές του Denmon 1.5′ πριν το τέλος αλλά και με ένα καλάθι από κοντά του ασταμάτητου Bilan έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ του ίδιου να μπει στο τελευταίο λεπτό μπροστά με τρεις πόντους (68-65) -με τον Κροάτη να μετράει ήδη 21 πόντους με 8-10 δίποντα!

Λίγο αργότερα μάλιστα, ένα τεράστιο τρίποντο από τον Denmon το Περιστέρι θα ξέφευγε ακόμα και με 71-65 με μόλις 31” στο ρολόι -με τον Δικέφαλο του Βορρά να μένει 5 λεπτά δίχως πόντο στο τέλος!

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 37-33, 56-57, 71-65

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 21, Φρανσίσκο, Πουλιανίτη 2ς, Ντένμον 13 (2), Κασελάκης 15 (1), Κόλεμαν 5(1), Μωραϊτης 2, Ραντάνοβ 6 (1), Περσίδης, Χουγκάζ 5 (1), Χάμερ 2, Ζουγρής.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 12 (1), Ράιλι, Χαντς 8 (2), Μαργαρίτης 15 (2), Ρένφρο 1, Τσιακμάς 10 (2), Πόλι, Σλαφτσάκης, Σίμπερτ 13 (3), Κακλαμανάκης 2, Καμπερίδης, Σαλούστρος 4.

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.