Για την 15η αγωνιστική της Basket League, o Προμηθέας Πατρών κέρδισε την Καρδίτσα κάνοντας την 4η συνεχομενη νίκη του αλλά και σημαντικό βήμα για την είσοδό του στην 5αδα. Στο 9-6 και στην 4η θέση τής βαθμολογίας ο Προμηθέας, στο 2 -13 και στην 11η θέση τής βαθμολογίας η Καρδίτσα.

H 1η περίοδος ξεκίνησε με την Καρδίτσα να πατάει καλύτερα στο παρκέ και να προηγείται 6-11. Ωστόσο δέχτηκε μετά ένα 13-2 σερί με αποτέλεσμα να κλείσει την περίοδο στο -6 (19-13).

H 2η περίοδος ξεκίνησε με την Καρδίτσα να κάνει μικρά σερί και να προηγείται 21-24, 21-29. O Προμηθέας μείωσε 27-31 δεν μπόρεσε όμως να κάνει τίποτα παραπάνω σκοράροντας ακόμα 1 καλάθι και δεχόμενος άλλους 4 πόντους βρέθηκε να χάνει για 8 πόντους στο ημίχρονο 27-35. Οι 27 πόντοι είναι αρνητικό ρεκόρ πόντων στο πρώτο ημίχρονο για τον Προμηθέα.

Στην 3η περίοδο με 6 πόντους του Kulboka ο Προμηθέας Πατρών μείωσε 35-38 6:48 πριν το τέλος της περιόδου. Ωστόσο με ένα 1 τρίποντο του Gallinat η διαφορά ανέβηκε στους 7 35-42. Σταδιακά ο Προμηθέας άρχισε να μειώνει τη διαφορά με κύριο εκφραστή τον Simmons στον 1 πόντο (41-42). Ένα γρήγορο -5 από την Καρδίτσα εκτόξευσε την διαφορά στο +6 (41-47) Ωστόσο ο Προμηθέας Πατρών μετα το time-out έτρεξε ένα 15-4 σερί και τελείωσε την περίοδο στο 58-51.

Στην 4η περίοδο ο Προμηθέας πήρε διψηφια διαφορά 66 -56 με την Καρδίτσα να μειώνει στους 6 (66-60) αλλά τόν Προμηθέα να εκτινάσσει τη διαφορά ξανά στους 10 πόντους (70-60). Η Καρδίτσα έκανε την ύστατη προσπαθεία να γυρίσει το παιχνίδι μειώνοντας στους 5 (70-65). Ωστόσο δεν τα κατάφερε χάνοντας 76 66.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο ανεβασμένος στο 2ο ημίχρονο Kulboka με 18 πόντους, 4 rebound και 1 assists.

Για την Καρδίτσα πρώτος σκόρερ ήταν ο Gallinat με 17 πόντους, 3 rebounds και 1 assist.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Σώμος, Τσώνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 27-35, 58-51, 76-66

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 16η αγωνιστική ο Προμηθέας θα παίξει στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό (13/2 στις 19:15), ενώ η Καρδίτσα θα υποδεχθεί το Περιστέρι bwin (11/2 στις 17:00).